Veritabanı Kavramı ve Veritabanı Yönetim Sistemleri

Merhaba Değerli Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Veritabanı kavramını ve Veritabanı Yönetim sistemlerini anlatacağım. Veritabanı, büyük miktarda verilerin bir düzen ve nizam içinde bir arada tutulmasını sağlayan bir yazılımdır. Birbiriyle ilişkili veriler arasındaki bağlantıyı kuran ve bunları düzenli bir şekilde saklanmasını sağlayıp Güvenlik problemini de büyük ihtimalle ortadan kaldıran sistemlere ise Veritabanı Yönetim Sistemleri denir. Veritabanı yönetim sisteminin önemini ortaya çıkaracak örnek bir senaryo aşağıdaki gibi olabilir.

Ör: Kütüphaneye giden bir öğrenci bir veya birden fazla kitap almak istemektedir. Kütüphanede 1000-10.000 arası farklı kategorilerde ve çoğunlukla birbirinden bağımsız kitap yer almaktadır. Eğer bu kitaplar bir Mantığa göre dizilmemişse Raflara Kitap aramaya gelen Şahıs Muhtemelen Aradığı kitabı Günlerce aradıktan sonra eğer aramaktan vazgeçmemişse ancak bulabilir.

Bu ise gerçek hayatta gerçekleşmesi mümkün olmayan ve istenmeyen bir durumdur. İşte bu yüzden Kütüphanelerde Farklı mantıkla birçok aramayı kolaylaştıracak Metotlar vardır. Örneğin: Alfabetik sıraya göre kitapları sıralamak. Bu şekilde Kişi bir kitap ararken diğer amatör metotlarla kıyaslanamayacak derecede kısa sürede istediği kitabı elde edecektir.

Yukarıdaki senaryoyu anlatmamın temel nedeni Veritabanı ve Veritabanı yönetim sistemlerine duyulan ihtiyacın temel sebebleri arasındadır. Buradan da anlaşılabileceği üzere Veritabanı yönetim sistemi ve Veritabanı gelişen dünyada artan bilgi teknolojileri arasında yerini her zaman olmazsa olmaz bir şekilde koruyacaktır.

İşte Gerçek Yaşamda Veritabanının Kullanıldığı Yerler

 • Havayolları: Rezervasyonlar ve Bilet Satışı
 • Bankalar: Bankacılık işlem ve hareketleri
 • Üniversiteler: Öğrenci Takip sistemi ve Not girişleri
 • Satış:  Müşteri ve Ürün bilgileri
 • Çevrimiçi Perakendiciliği: Sipariş Kayıtları ve sonuçları
 • İnsan Kaynakları: Çalışan Profilleri ve Maaşları
 • Üretim: Stoklar ve üretilen ürünlerin takibi

Veritabanı yönetim sistemleri olmazsa olmaz dedik şimdi kısaca Veritabanı yönetim sistemlerinin En temel Faydaları nelerdir onlara bakalım.

 1. Veri tutarlılığı ( Data Consistency ) : Orijinal verinin birden fazla kullanıcının erişimi durumunda kullanıcılara Verinin en güncel durumunu yansıtması. Ör: Uçak bileti almak üzere internet üzerinden havayolu şirketinin internet sayfasından yer durumuna bakıyorsunuz ve kontenjan olduğunu görerekten bileti alıyorsunuz tam da o anda bir başkası da  aynı sistemde sizin yaptığınız işlemin aynısını yaparken sizden 1-2 saniye önce davrandı ve bileti ilk o aldı. Bu durumda eğer Veritabanı Yönetim Sistemi olmasa yeni bir müşteri kontenjanın varlığına binaen o bileti alacaktır. Buda verinin tutarsızlığına neden olacaktır. Bundan dolayıdır ki Veritabanı Yönetim Sistemleri birden çok kullanıcının bağlandığı sistemlerde Veri tutarlılığını garanti etmektedir.
 2. Veri Tekrarı ( Data Redundancy )  : Birçok kişinin kullandığı ortak bir veri havuzunun tek bir yerden yönetilmesini sağlar. Aksi durumda herkeste bulunacak veri havuzunda çok sayıda tekrarlamalar olabileceği gibi Verinin tutarlılığı da sağlanamayacaktır.
 3. Veriye Eşzamanlı Erişim ( Data Concurrency ) : Bu şekilde Veritabanı yönetim sistemi birden çok kullanıcının aynı veriye erişimini tutarlı bir şekilde sağlamaktadır. Aksi takdirde eski yöntemle dosya yöntemi kullanılmış olsaydı aynı veriye kullanıcılar sırayla erişim yapacaktı.
 4. Verinin bütünlüğü ( Data Integrity ): Bu yöntemde sistemdeki bir kullanıcı silindiği zaman ona ait tüm veriler silinmelidir.
 5. Veri Güvenliği ( Data Security ): Verinin istenmedik bir şekilde yok olmasını ve bozulmasını önler. Ayrıca kullanıcılara sadece izinli olduğu şemalara yada tablolarda erişimini sağlayarak Güvenliği ortaya koyar.
 6. Veri Bağımsızlığı ( Data Independence ): Veritabanın da saklanan verinin yapısı her ne olursa olsun önemli değildir Veritabanı yönetim sistemi bu durumu kendisi çözer.

Veritabanı yönetim sistemlerinin faydalarından bahsettik peki dünya üzerinde kullanılan Veritabanı yönetim sistemleri nelerdir ? Liste Aşağıdaki gibidir En önemli ve en çok kullanılandan en az kullanılana doğru listelenmiştir.

 1. Oracle : Dünya üzerindeki VTYS pazarının büyük kısmına sahip en popüler Veritabanı Yönetim Sistemidir.
 2. SQL Server : Microsoft ürünü olan bu Yazılım Pazara hakimiyetini son yıllarda artırmakta ve pastadaki dilimini artırmaktadır.
 3. MySQL : Dünya çapında en çok kullanılan Açık Kaynak VTYS dir. Yeni sahibi Oracle dır. Ayrıca Facebook gibi Dünya çapındaki Sosyal Paylaşım sitesi de bu Veritabanı yönetim sistemini kullanmaktadır.
 4. Sybase : Son yıllarda kullanımı artan bir Veritabanı yönetim sistemidir.
 5. DB2 :  IBM ürünü olan bu VTYS de çokça kullanılan bir üründür.
 6. PostgreSQL
 7. FileMaker
 8. Ingress
 9. Informix
 10. MS-Access

Böylece Bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazımdan itibaren SQL Server Veritabanının ayrıntılı incelenmesine başlayacağım. Şimdilik Esen Kalın…

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *