SQL Server 2008 Yazı Dizisine Giriş

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun zaman oldu blog da yazı yazamıyorum bu yüzden dolayı yazmayı çok özledim. Türk Telekom da Veritabanı Yönetiminde işe başladığım günden bu yana yaklaşık 4 aydır daha önceden projelerimde ve uygulamalarımda çokça uğraştığım Oracle ve SQL Server veritabanlarının yönetimi için makaleler okumakta ve araştırmalar yapmaktaydım.

Sizlerle edindiğim tecrübelerimi paylaşmayı ve öğrendiklerimi aktarmayı arzuladım bugüne kadar ancak biraz zaman bulamadım. Bununla beraber SQL Server 2008 Administration eğitimi de araya girince eğitimden sonra bilgi paylaşmanın sizler açısından daha yararlı olacağını düşündüm.

Bu yazı inşallah bundan sonraki yazılar için başlangıç teşkil eder çünkü SQL Server yazı dizisi yazmayı planlıyorum. Bu yazı dizimde SQL Server 2008 Administration eğitiminde gördüğüm ve öğrendiklerimi size aktarıyor olacağım. Bu eğitimi bana vererek önümde ufuk açan Microsoft Uzman Saha Mühendisi Sayın Belkıs Özhorasan a da burdan Teşekkürlerimi sunarım. Bu serinin kaç yazıdan oluşacağını bilemiyorum. Ancak Yazı dizisini oluşturacak konulardan bazıları Aşağıdaki gibidir.

 1. SQL Server 2008 e Giriş ve Genel Bakış
 2. SQL Server 2008 Kurulumu ve Sürüm Yükseltme
 3. SQL Server 2008 de Migration
 4. SQL Server Yönetim ve Hata Ayıklama Araçları
 5. SQL Server 2008 de Snapshot Kavramı ve Kullanımı
 6. SQL Server 2008 Backup / Restore ve Optimizing Storage
 7. Advanced SQL Server 2008 Management
 8. SQL Server 2008 Policy-based Management
 9. SQL Server Multiserver Administration
 10. SQL Server 2008 Resource Governor
 11. SQL Server 2008 Table Partioning
 12. SQL Server Database Mirroring
 13. SQL Server 2008 Security
 14. SQL Server 2008 Replication
 15. SQL Server 2008 Failover Cluster

Yukarıda saymış olduğum konular anlatmayı düşündüğüm üst başlıklardır. Bu konuların tamamını yaklaşık 8 ayda yazmayı düşünüyorum. İş yoğunluğum elverirse daha kısa zamanda da bitirebilirim ancak bu 1-2 yıla da sarkabilir. Bu konularda uzman değilim bunu baştan belirtmek isterim.

4-5 aydır kendi çabalarımla öğrendiklerim ve SQL Server 2008 Administration Workshop plus  eğitiminde edindiğim bilgiler ve eğitimden sonraki çalışırken edindiğim tecrübelere bağlı olarak yazacağım. Bu yüzden dolayı bu yazıları okuduğunuz zaman anlamadığınız kısımları sorabileceğiniz gibi yazı da görmüş olduğunuz Teknik bilgi hataları içinde yine bana geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

One comment

 1. Yazın hep hikaye daha bilgi içerikli yazılar bekliyoruz :)))
  Aldıgın eğitimleri konuştur bakalım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *