Oracle Linux 7.6 Kurulumu ve Konfigürasyonu

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Oracle Linux 7.6 Kurulumu ve Konfigürasyonunu anlatacağım.

 

Kurulumu VirtualBox üstünde yapıyor olacağım, bilmeyenler için VirtualBox kurulumu ve Sanal makine oluşturma işlemleri aşağıdaki makalede anlatılmıştır okuyabilirsiniz.

Oracle Virtualbox üstünde Sanal Makine oluşturma ve VirtualBox Ayarlarını Yapma

 

Oracle Linux 7.6 kurulumu

Oracle Linux un şuanki en güncel versiyonu olan 7.6 versiyonu kurulacaktır. Kurulum adımlarına başlıyoruz.

 

 

 

Aşağıdaki menüde kurulacak işletim sisteminin Dil,tarih,klavye ayarları ve yazılım ayarları yapılmaktadır.

 

Bu adımda Oracle Linux 7.6 işletim sisteminin dili belirlenir.

 

 

 

Bölge olarak Europe / İstanbul belirlenir.

 

Bu adımda klavye dili olarak Türkçe seçilir.

 

Bu adımda ekstra repository seçilerek sunucuya high availability dediğimiz cluster özelliği eklenebilir.

 

 

 

Bu adımda kurulacak Linux işletim sisteminin ne amaçla kurulacağını ve içinde kurulurken hangi paketlerin, programların yada yazılımların olması isteniyorsa seçilir.

 

Bu adımda sanal makineye takılan harddikin nasıl bölümleneceği belirlenir. Otomatikte Oracle ın kendisininde bölümlendirmesini seçebileceğini gibi kendinizde bölümlendirebilirsiniz.

 

 

 

 

Canlı sistem kurulumları için manuel olarak sizin diski yapılandırmanız daha doğrudur. O yüzden otomatik değilde manuel bölümlendirme tercih edilip disk ayarlarına başlanır.

 

Root diskinin büyüklüğünü 10GB a düşürüp geri kalan büyüklüğü daha sonra kullanılmak üzere boşa çıkartıyorum.

 

 

 

 

 

 

Bu adımda Hostname ve Network ayarları yapılır. Sanal makineye IP atamasını DHCP ilede yapılabilir manuel IP, netmask ve gateway verilerekte yapılabilir.

 

 

Hostname ve network ayarları yapıldıktan sonra sonraki adıma geçilir.

Bu adımda seçilen hard diskin içeriğinin silineceğini belirtiyor kabul edip ilerliyoruz.

 

 

Sanal makinenin root kullanıcısının şifresini belirleyip ilerliyoruz.

 

Root şifresi belirlendikten sonra kurulumu başlatıyoruz.

 

Kurulum hata vermeden tamamlanmıştır.

 

 

Kurulum tamamlandıktan sonra Sanal makineye mRemote,putty yada secureCRT gibi programlarından bağlanabiliriz. Sanal makineye bağlanıp versiyon bilgisi ve internete çıkıp çıkmadığı gibi bilgiler aşağıdaki gibi test edilebilir.

 

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *