Oracle Virtualbox üstünde Sanal Makine oluşturma ve VirtualBox Ayarlarını Yapma

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Oracle Virtualbox üstünde Sanal Makine oluşturma ve VirtualBox Ayarlarını anlatıyor olacağım.

 

Bu yazıdan önce Sanallaştırma ve VirtualBox kurulumunu anlatan aşağıdaki makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Sanallaştırma Nedir ve VirtualBox Kurulumu

 

 

 

 

Virtualbox üstünde Sanal Makine oluşturma

Virtualbox üstünde New tuşuna basılarak Sanal makine oluşturmaya başlanır. Sanal makinenin adı,konfigürasyonların bulunacağı dizin,hangi işletim sistemi olacağı ve versiyonu gibi bilgiler girilir.

 

 

 

Next diyerek kuruluma devam edilir. Bu adımda Sanal makineye verilecek RAM büyüklüğü belirlenir. Fiziksel PC de 8GB bulunduğu için 2GB olarak verilmiştir, bu ayarı daha sonrada değiştirebilirsiniz.

 

 

Sanal makineye Hard disk ayarlaması aşağıdaki gibi yapılır.

 

 

 

Hard diskin dosya tipi aşağıdaki gibi belirtilir.

 

 

Sanal makineye eklenecek olan hard diskin büyüklüğü sabit mi olacak yoksa kullanıldıkça mı artacak onu bu adımda belirtilir. Bu kurulumda olduğu gibi kişisel kullanım ise dinamik, Canlı sistem için kullanılacaksa sabit kurulması önerilir.

 

 

Sanal makineye eklenecek olan hard diskin büyüklüğü bu adımda belirlenir. İlk kurulum olacağı için 40GB verilmiştir, sonraki adımlarda yeni diskler eklenecektir. Böylece linux sunuculara sonradan nasıl disk eklenir ve veritabanına tanıtılır bunuda görmüş olacağız.

 

 

Sanal makinenin kurulumu tamamlanmış oldu. Şimdi sanal makine üstünde bir takım konfigürasyonlar yaptıktan sonra Oracle linux kurulumuna geçiyor olacağız. Virtualbox üstünde sanal makineye sağ tıklanıp Settings e tıklanıp ayarlar kontrol edilir.

 

 

Storage sekmesinde Oracle Linux kurulum dosyası aşağıdaki gibi sanal makineye takılır. Sanal sunucu başlatıldığında Oracle linux iso dosyası okunup kuruluma başlanacaktır.

 

 

Sanal makineye aşağıdaki gibi sanal bir Network adapter Bridged Adapter olarak takılır. Bu networkle sanal sunucuya hem dışarıdan bağlanılacak hemde internete çıkılıp linux yum ve rpm paketleri indirilecektir.

Network ve iso dosyası ayarları yapıldıktan sonra OK tuşuna basılır ve Virtualbox üstünde sanal makineye sağ tıklanıp Start a basılarak Linux kurulumu başlatılır.

 

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *