Windows İşletim Sistemi ile Oracle Linux Sanal Makinesinin haberleştirilmesi(Virtualbox)

Veri Tabanı veya veri ambarı konusunda çalışma yapmak isteyen herkesin eminim elinin altında rahat rahat kurcalayabileceği çökse de pek umursamayacağı bir veritabanı olmasını ister. Veritabanı kurmak ve konfigürasyonlar içinde kaybolmak da büyük bir zaman kaybına neden olacaktır. Bunlarla uğraşmak yerine içinde hazır kurulu Oracle veritabanı bulunan sanal makine indirerek direk uygulamaya koyulabilirsiniz.

Bu amaçla Oracle firması herkese açık sanal makine sunmaktadır. Bu sanal makine içerisinde Oracle Veritabanı ve Oracle Data Integrator(ODI) uygulaması kurulu gelmektedir. Aşağıdaki linkten kolaylıkla erişip indirebilirsiniz:

Link: https://www.oracle.com/middleware/technologies/data-integrator/odi-demo-downloads.html

Bu sanal makineyi kullanabilmek için ücretsiz sürümü bulunan Oracle Virtualbox ürününü de aşağıdaki linkten indirerek kurabilirsiniz:

Link: https://www.virtualbox.org

Sanal makineyi kurduktan sonra benim gibi Windows bilgisayarınızdan sanal makinedeki veritabanına erişmek için aşağıdaki gibi sanal makinenin ip adresini sorgularsınız:

 

Bu adresteki veritabanına Toad ile aşağıdaki gibi bağlanmak isterseniz muhtemelen aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşacaksınız:

Connection failed. ORA-12170: TNS: Connect timeout occured

Bu belirtilen adresteki veritabanına erişilemediğini göstermektedir. Bu konu ile ilgili internette birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ancak benim de tercih ettiğim basit yöntem sanal makineye Virtualbox üzerinden ikinci bir Ağ Bağdaştırıcısı eklemektir. Bu ikinci Ağ Bağdaştırıcının bağlantı şeklini Yalnızca-Anamakine Bağdaştırıcısı olarak seçip kaydediyoruz. Bu şekilde Windows bilgisayarımızın sanal bilgisayarımız direk iletişimini sağlıyoruz.

Daha sonra sanal makineyi yeniden başlattığımızda aşağıdaki gibi yeni bir IP adresi daha tanımlı gelmektedir. Toadda bu ip adresini girerek başarılı bir şekilde bağlandığını göreceğiz.

 

 861 views last month,  1 views today

About Mehmet Emin Paça

I am a Datawarehouse & Reporting expert having 4+ years experience in Oracle Business Intelligence 12c, Oracle Data Integrator 12c and Tableau. Also PL / SQL is my favorite language which I code it as my daily routine. Previously , I worked as a Senior Java Software Developer having 5 years experience. I am pleased to share my knowledge and experience so I am here

Leave a Reply