Unity ile Oyun Programlamaya Giriş -2

Merhaba Arkadaşlar Bir önceki yazımda sizlere kısaca unity oyun motorunu tanıtmıştım bu yazımda da sizlerle görsel olarak Unity oyun motoruyla küçük bir uygulama yapacağım.Şimdi aşağıda yaptığım tasarımı sizlerde benle beraber yaparak öğrenmeyi daha kolay hale getirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil-1

Şekil-1 de  Terrain üzerinde Çimenli bir alan eklenip ardından dağlar oluşturuldu. Dağların arasında kalan yerler de palmiye ağaçları ekildi. Alan içerisinde yine özellikler menüsünden yol yapıldı. Ayrıca alan içerisinde alanı gezecek bir cisim oluşturduk yani bir First Person Controller ekledim projeye bunu da Projects kısmında Standart Assets altında ki Prefabs bölümünden ekledik.

Terrain içerisinde cisimler oluşturulurken Hierarchy kısmından terraine tıklıyoruz ardından sağ tarafta İnspector kısmında çeşitli eklemeler yapabiliyoruz. Aşağıda ki resimde inspector ve içerisinde ki yapılar bulunmakta.

 

 

 

 

 

 

Şekil-2

Şekil-2 de Projede kullanılan yapıların bulunduğu Hierarchy kısmı Sol üst köşede,projede kullanmak istediğimiz yapıların veya sonradan ekleyeceğimiz nesnelerin yer aldığı bölüm sol alt köşede bulunmaktadır.

Project kısmı ve Son olarak Hierarchy kısmında Tıkladığımız nesne veya cisme ait özellikler veya yapılabilecek işlemler kümeside Sağ taraftaki Inspector kısmından gerçekleştirilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil-3

 

Şekil-3 de hierarchy kısmında seçilen nesneler ait özelliklerin değiştirilebileceği yeni eklentilerin yapılabileceği ve çeşitli özelliklerin setlenebileceği bir alan mevcuttur. Örneğin Terrain üzerinde Dağ oluşturmak için Terrain (Script) yazısının altındaki menüde ilk baştaki tuşa tıkladığımızda dağlık bir alan oluşturmak için çeşitli toollar gösterilecektir. Seçilen bir tool içinde aynı şekilde eklentiler ve özellikler getirilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil-4

Şekil-4 de dağ oluşumunu gerçekleştiren tuş kırmızı çizgilerle belirtilmiştir öte yandan dağa farklı motifler verebilmek için aşağıda ki mavi bölgeyle belirtilen alanda ki Brushes özellikleri kullanılabilir böylece düz dağ yerine taşlıklı ,kıvrımlı , kayalıklı dağlar oluşturulabilir. Aynı şekilde Brush size ve Opacity setlenebilir.

Öte yandan Şekil-5 daki gibi terraine farklı türlerden ağaçlar ve bitkiler de eklenebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil-5

 

Ağaca ait yükseklik , yoğunluk , yaprak sayısı özellikler kısmından ayarlanabilir. Bununla beraber ağacın çeşidi de Edit trees Butonuyla ayarlanabilir. Burada çok çeşitli ağaç ve bitkiler yer almaktadır.

Son olarak yapılan küçük uygulama çalıştırıldığında karşımıza Dağlarla çevrili bir arazi içinde ağaçlar mevcut olup gökyüzü mavi bir şekilde karşımıza çıkacaktır.

İşte uygulamamızın çıktısı:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *