Oyun Motorları ve Yapısı,Grafik Animasyon Programları

Kişilerin yada ticari amaç taşıyan şirketlerin daha rahat ve hızlı oyun yapmak amacıyla kullandıkları programlardır. Aslında oyunların yapı taşları da oyun motorlarıdır diyebiliriz. Normalde Oyunlar programlama dilleriyle de tasarlanabilirler ancak bu bir çok nesneyi veya öğeyi tekrar tekrar oluşturmak gibi bir yükü beraberinde getirmektedir. Bir nevi tekerleği tekrardan icat etmeye çalışmaktır.

En etkin çalışmaysa tekerleği tekrardan icat etmektense var olan tekerlekle daha gelişmiş ürünler ortaya çıkarmaktır.Bu kapsamda oyunlar programlama dilleriyle değil de oyun motorlarıyla tasarlanmaktadır.Peki bu oyun motorlarının yapısında neler var?

Oyun motorlarının yapısında çeşitli görevleri yerine getiren ve bir çok hazır yapıyı içinde bulunduran bir kütüphane mevcuttur.Bu kütüphanelerde de programlama dilleriyle oluşturulmuş binlerce fonksiyon ve class lar mevcuttur. Oyun yapılırken önceden hazırlanan veriler yada fonksiyonlar bu esnada kullanılır.

İşte oyun motorunun avantajıda burda karşımıza çıkar önceden kişilerin tasarladığı yada uğraştığı öğeler yada nesneleri hazır olarak kullanıp bu parçalarla yeni şeyler üretilir.

Anlattıklarımızdan şu sonucu artık çıkarabiliriz ki Oyun motorları, oyun yapmaya çalışan ve  kuruluşları ve organizasyonları çok büyük zaman kaybından ve karmaşıklığından kurtarır.

Böylece bu alanda ilerlemeler sağlanır aksi takdirde herkes tekerleği tekrar tekrar icat etmiş olsaydı belki günümüzde böylesine gelişmiş otomobiller ve araçlar üretilemeyecekti.

 

Günümüzde Kullanılan Oyun Motorları

 

Türkiye’de Piyasaya Sürülen oyun motorları

Oyunların gelişmesinde oyun motoruyla beraber gelişen ileri seviyeli Grafik ve animasyon programlarının da etkisi büyüktür.

 

Grafik ve Animasyon Programları

Grafik programlarının temel amacı oyunlarda kullanılacak olan nesnelerin çizimlerini kolaylaştırmaktır.Bu sayede çok komplex olan nesneleri hızlı ve effektif olarak tasarlayabiliriz.3d grafik tasarımı yapacağımız  programlardan bazıları şunlardır.

  • MAYA
  • 3D MAX
  • SKETCH UP
  • VRAY
  • MENTAL RAY

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *