TCP/IP

TCP/İP AÇILIMI NEDİR?

Öncelik ile TCP/İP açılımı ile başlayalım .TCP/İP (Transmission Control Protocol / Internet protocol)  yani iletim denetimi protokolü internet protokolü diye adlandırılır.

TCP/İP GÖREVİ NEDİR?,

Bilgisayarlar ile veri iletme ve alma birimleri arası organizasyonu sağlayan ve yapı olarak iki katmanlı haberlesme protokolüdür.
Üst katman TCP verinin iletilmeden önce paketlere ayrılması ve karşı tarafa bu paketin yeniden düzgün bir şekilde birleştirilmesini sağlar.
Alt katman İP  iletilen paketin istenilen ağ adresine yönlendirilmesini kontol eder.

TCP/İP PROTOKOL YAPISI AÇIKLAYALIM

TCP/İP protokol  yapısı 5 katmandan  olusmaktadır.Bunları aşagıya madde madde sıralıyorum.

1-Applications Layer(Uygulamalar Katmanı)
Farklı sunucular üzerinde süreç ve uygulamalar arasında iletişimi sağlar.
2-Host to Host or Transport Layer(Taşıma Katmanı)
Servisler arkasındaki presibleri anlamak ve noktadan noktaya veri akışını sağlamaktır.
3-Internet Katmanı
Routerlar ile bağlanmıs ağlar arasında başlangıctanda hedefe gitmesini sağlar.
4-Ağ Erişim Katmanı
Yönlendirme ve adreslendirme işlemini yapar .Routed ve Routing  protocoller bu katmanda çalısır.
Routed protokol bilgiyi paketlere çevirir ve bu paketlere başlık etkler.Bu başlıkta bilginin adresi          ve gideciği adresin bilgileri bulunur.
5-Fiziksel Katman
Verinin kablo üzerinde alacağı fiziksel yapıyı tanımlar.Verinin kabloya aktarımında voltaj frekans        değerlerini belirler.

 1,428 views last month,  1 views today

About tayfun inam

Computer Engineer -PostgreSql-Oracle Database Administrator I am about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 8+years experience.I have OCA,PostgreSql senior Certificates I have worked 50+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *