SQL Server 2008 Management Studio Aracı ve İşlevi

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere SQL Server Management Studio aracını kısaca tanıtacağım. Bu Araç hem yazılım geliştirirken bu toolu kullananlara hemde Veritabanı yöneticilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. SQL Server Management  Studio, bütün SQL Server bileşenlerinin geliştirilmesi, konfigürasyonun yapılması, işletilmesi ve yönetilmesi için entegre bir ortam sağlar. SQL Server Management Studio, Kullanıcılara aşağıdaki tool ları sağlar.

 

 1. Activity Monitor
 2. Solution Explorer
 3. Object Explorer, Object Explorer Details, and Object Search
 4. Template Explorer
 5. Query Editor, Intellisense, and T-SQL Debugger
 6. Results window
 7. Registered Servers
 8. Central Management Server
 9. Policy-Based Management
 10. Execution Plan options

SQL Server Management Studio,Transact SQL  ( T-SQL ), Multidimensional Expressions (MDX), XML For Analysis ( XMLA ), Data mining Expressions (DMX) kullanarak Script ve Stored procedure ler yazmak, düzenlemek ve derlemek için geliştirme ortamı sağlar. Ayrıca SQL Server Agent Job larını programlama ve maintanenance planları yönetmek içinde Bazı toollar sunmaktadır.

Activity Monitor

Activity Monitor, SQL Server process leri hakkında ve onların o an koşan instance sı nasıl etkiledikleri hakkında bilgi toplar. SQL Server 2008 ile birlikte Process kullanımını izleme, bekleyen taskları görme, o an sistemdeki Session lar, Yoğun kaynak talep eden query ler ve sistem istatistiklerini görmek gibi bir takım yönetim işlerine yardımcı olur.

Solution Explorer

SQL Server Management studio üzerindeki bütün SQL Server projelerinin toplamını barındırır. SQL Server projelerini oluşturan Obje ve Şemalar burda oluşturulup yönetilir.

Object Explorer

Object Explorer, Database Engine Instance, Analysis Servis, Integration Service, Reporting Service gibi servislere bağlanmayı sağlar. Sistem üzerindeki bütün kullanıcıları ve sistem üzerindeki objelerin yönetilmesi için bir arayüz sağlar. Genel Olarak Object Explorer ile aşağıdaki işlemler yapılır.

 1. Veritabanı ve Objelerini oluşturma ve yönetme
 2. Veritabanı özelliklerini görüntüleyip güncelleştirme
 3. Veritabanı içeriğini ilerde tekrardan oluşturmak için Script Üretme
 4. Data source oluşturma
 5. Yetki ve izinleri kontrol edip değiştirebilme
 6. Replikasyonu Konfigüre etme
 7. SQL Server Log dosyalarını izleme
 8. SQL Server Agent larını yönetme

 

Object Explorer altında ki düğümleri tek tek inceleyelim.

Databases: Sistem veritabanları ve Kullanıcıların veritabanlarını ayırt ederek ayrı ayrı yönetilmesine olanak sağlarken Kullanıcıları ve uygulama verilerinin saklanmasını sağlar.

Security: Bu düğüm altında Server Login lerine, Server Rollerine, Linked Server larına, Uzak serverlara erişmek için zemin sağlar.

Server Objects: Bu düğüm altında Backup devices, End points, Linked servers ve Trigger ları oluşturup yönetmeyi sağlar.

Replication: Bu düğüm Replication Publication ları ve Subscription ları oluşturup yönetmeyi sağlar.

Management: Bu düğüm altında SQL Server Log dosyalarını, Database Maillerini, Veritabanı Maintaineance Planları, Policy Based Management, Resource Governor ve Data Collection gibi yönetimsel araçlara erişim sağlar.

SQL Server Agent: Bu düğüm SQL Server Agent Job larını, Alert lerini , Operatörleri, Proxies ve Error loğlarını oluşturmayı ve yönetmeyi sağlar.

 

Genel olarak SQL Server Management Studio da çokça kullandığımız Tool ları kısaca anlatmaya çalıştım. Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle..

 

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *