PL/SQL Programlama-3

Merhabalar, PL/SQL yazılarına devam ediyorum bir önceki yazımda basit blok yapısını inceleyip ufak bir başlangıç yapmıştık, şimdi fonksiyon ve prosedür blokları ile devam edeceğiz. Bir önceki yazıma bakmadıysanız buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Fonksiyonlar kod içerisinde tek bir değer döndürürler, fonksiyon içinde çalışacak kodu BEGIN-END bloğunda çalışır, dataylı anlatımına daha sonraki bölümlerde değineceğim.

Fonksiyon Bloğu:

Yazım şekli şu şekildedir;

FUNCTION fonksiyon_ismi

RETURN veri_tibi

IS

BEGIN

PL/SQL KODU

END
Prosedür Bloğu:

 

 

 

Fonksiyon bloğundan farklı olarak sonuç değerine birdan fazla değer döndürebilir. Detaylı anlatımını ileriki yazılarda paylaşacağım.

Yazım şekli şu şekildedir:

PROCEDURE prosedür_ismi

IS

BEGIN

PL/SQL Kodu

ENDPL/SQL Veri Atama

Her yazılım dilinde olduğu gibi PL/SQL’de de değişkenlere belirli değerler atayabiliriz. Bu işlemler için belirli semboller kullanmaktayız örneğin atama işlemlerinde := sembolü ile atama işlemi yapabiliriz.

DECLARE

isim VARCHAR2(40);

BEGIN

isim:='MUSTAFA KEMAL ATATÜRK';

DBMS_OUTPUT.PUT_LINE(isim);

END
/

 

 

Bu işlemin yanı sıra SQL cümlelerini de (UPDATE-INSERT-DELETE-SELECT vb) kod içerisinde kullanabiliriz. Bir örnekle devam edelim

 

 

 

 

Görüldüğü gibi bu şekilde sorduları da plsql kodumuza ekleyip çalıştırabiliyoruz. Bir sonraki yazı da karakterler veri tipleri ve değişkenler ile devam edeceğiz, görüşmek üzere..

About Deniz Parlak

Hi, i’m Security Data Scientist & Data Engineer at My Security Analytics. I have experienced Advance Python, Machine Learning and Big Data tools. Also i worked Oracle Database Administration, Migration and upgrade projects. For your questions [email protected]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *