PL/SQL Programlama-3

Merhabalar, PL/SQL yazılarına devam ediyorum bir önceki yazımda basit blok yapısını inceleyip ufak bir başlangıç yapmıştık, şimdi fonksiyon ve prosedür blokları ile devam edeceğiz. Bir önceki yazıma bakmadıysanız buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Fonksiyonlar kod içerisinde tek bir değer döndürürler, fonksiyon içinde çalışacak kodu BEGIN-END bloğunda çalışır, dataylı anlatımına daha sonraki bölümlerde değineceğim.

Fonksiyon Bloğu:

Yazım şekli şu şekildedir;

FUNCTION fonksiyon_ismi

RETURN veri_tibi

IS

BEGIN

PL/SQL KODU

END
Prosedür Bloğu:

 

 

 

Fonksiyon bloğundan farklı olarak sonuç değerine birdan fazla değer döndürebilir. Detaylı anlatımını ileriki yazılarda paylaşacağım.

Yazım şekli şu şekildedir:

PROCEDURE prosedür_ismi

IS

BEGIN

PL/SQL Kodu

END  

PL/SQL Veri Atama

Her yazılım dilinde olduğu gibi PL/SQL’de de değişkenlere belirli değerler atayabiliriz. Bu işlemler için belirli semboller kullanmaktayız örneğin atama işlemlerinde := sembolü ile atama işlemi yapabiliriz.

DECLARE

isim VARCHAR2(40);

BEGIN

isim:='MUSTAFA KEMAL ATATÜRK';

DBMS_OUTPUT.PUT_LINE(isim);

END
/

 

 

Bu işlemin yanı sıra SQL cümlelerini de (UPDATE-INSERT-DELETE-SELECT vb) kod içerisinde kullanabiliriz. Bir örnekle devam edelim

 

 

 

 

Görüldüğü gibi bu şekilde sorduları da plsql kodumuza ekleyip çalıştırabiliyoruz. Bir sonraki yazı da karakterler veri tipleri ve değişkenler ile devam edeceğiz, görüşmek üzere..

Deniz Parlak

Hi, I'm a Computer Engineering student in Dumlupınar University.I will graduate next year. I did an internship TurkNet Telecominication Company in 2018 June- 2018 September. I had experience Linux/Unix system, SQL Server Management , SSRS, Mysql Database Management,Troubleshooting performance issues in Linux. I also interested Oracle database and technologies. I want to work as Oracle DBA after my University. I am practicing Unix, Exadata, Orace Cloud, Oracle RAC, Dataguard, EBS, Oracle BI and etc and i hope the articles will be helpful. Any questions, or support please write email deniz.parlak@yahoo.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *