Oracle 11g RAC ( Real Application Cluster ) Kurulumu -2

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Oracle Real Application Cluster kurulumunu anlatıyor olacağım. Bu yazıyı okumadan Önce RAC kurulumunun mimarisini ve gereksinimlerini anlatan ilk makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

 

Oracle 11g kurulum dosyaları support.oracle.com dan yada edelivery.oracle.com dan indirilir unzip edilip açılır. Grid klasörüne girilir ve runInstaller aşağıdaki gibi çalıştırılır ve aşağıdaki adımlar takip edilir.

 

Bu adımda aşağıdaki gibi Cluster kurulumu işaretlenir.

Bu adımda cluster name, scan name ve port verilir. Burdaki scan name önceki yazıda anlattığım gibi DNS tarafında 3 IP yi çözen bir name olmalı ve DNS de kayıtlı olmalıdır.

 

Bu adımda Cluster ın diğer node u aşağıdaki gibi eklenir.

 

Bu adımda public ve private Interface ler seçilir. Public Interface dediğimiz host ip, virtual ip, scan ip lerin olduğu Interface oluyor aynı zamanda Veritabanına uygulamanın bağlandığı Interfacedir. Private Interface ise adı üstünde özel olan bir networktur bu networkten nodelar arası sadece hearbeat ve cluster iletişimi yapar.

 

Bu adımda Cluster ın üstüne kurulacağı disk grubu ve ilk disk aşağıdaki gibi seçilir. Bu disk önceki yazıda oluşturulan ASM diskidir.

Bu adımda Oracle home girilir.

 

NTP ve resolv.conf sorunu çözülür ve bu adımda fix & Check again butonuna tıklanıp öyle next ile devam edilir.

 

Bu adımda root.sh scriptleri sırasıyla rac01 ve rac02 de çalıştırılır.

ve kurulum aşağıdaki gibi tamamlanır. Bazı warningler bu adımda versede kurulum sonrası bu sorunlar giderilip tekrar root.sh çalıştırılabilir.

 

Böylece bu yazınında sonuna gelmiş bulunmaktayım bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın…

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *