Oracle 11g RAC ( Real Application Cluster ) Kurulumu -2

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Oracle Real Application Cluster kurulumunu anlatıyor olacağım. Bu yazıyı okumadan Önce RAC kurulumunun mimarisini ve gereksinimlerini anlatan ilk makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

 

Oracle 11g kurulum dosyaları support.oracle.com dan yada edelivery.oracle.com dan indirilir unzip edilip açılır. Grid klasörüne girilir ve runInstaller aşağıdaki gibi çalıştırılır ve aşağıdaki adımlar takip edilir.

blank

blank

 

Bu adımda aşağıdaki gibi Cluster kurulumu işaretlenir.

blank

blank blank

Bu adımda cluster name, scan name ve port verilir. Burdaki scan name önceki yazıda anlattığım gibi DNS tarafında 3 IP yi çözen bir name olmalı ve DNS de kayıtlı olmalıdır.

blank

 

Bu adımda Cluster ın diğer node u aşağıdaki gibi eklenir.

 

blank blank blank

Bu adımda public ve private Interface ler seçilir. Public Interface dediğimiz host ip, virtual ip, scan ip lerin olduğu Interface oluyor aynı zamanda Veritabanına uygulamanın bağlandığı Interfacedir. Private Interface ise adı üstünde özel olan bir networktur bu networkten nodelar arası sadece hearbeat ve cluster iletişimi yapar.

blank blank

 

Bu adımda Cluster ın üstüne kurulacağı disk grubu ve ilk disk aşağıdaki gibi seçilir. Bu disk önceki yazıda oluşturulan ASM diskidir.

blank blank blank blank blank

Bu adımda Oracle home girilir.

 

blank

NTP ve resolv.conf sorunu çözülür ve bu adımda fix & Check again butonuna tıklanıp öyle next ile devam edilir.

blank blank

 

Bu adımda root.sh scriptleri sırasıyla rac01 ve rac02 de çalıştırılır.blank

ve kurulum aşağıdaki gibi tamamlanır. Bazı warningler bu adımda versede kurulum sonrası bu sorunlar giderilip tekrar root.sh çalıştırılabilir.

blank

 

Böylece bu yazınında sonuna gelmiş bulunmaktayım bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın…

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var mehmet.deveci@gridgroup.com.tr adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

 142 views last month,  2 views today

About Mehmet Salih Deveci

blank
I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience. I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource. I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks. I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients. If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress mehmetsalih.deveci@outlook.com. -                                                                                                                                                                                                                                                 - Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  mehmetsalih.deveci@outlook.com a mail atabilirsiniz.

Check Also

blank

Grant Privileges

You can grant users various privileges to tables. These privileges can be any combination of …

Leave a Reply