Enterprise Manager Cloud Control-2 Memory

Merhaba arkadaşlar, bu gün Cloud control üzerinden memory kullanım oranlarını nasıl kontrol edeceğimizi göreceğiz.

 

Bir önceki makalemde CPU kullanım oranını nasıl görüntüle bileceğimize değinmiştim, makaleler bir biri devamı niteliğinde olduğu için okumadıysanız öncelikle onu okumanızı tavsiye ederim. Makaleye buradan erişebilirsiniz.

Enterprice Manager’ a login olduktan sonra CPU da olduğu gibi Targets–> Host seçeneğini tıklamamız gerekmektedir.

 

Bu ekranda sunucu bazlı anlık Memory kullanım oranı görüntülenmektedir. Detaylı olarak incelemek istediğimiz sunucuyu tıklayıp detay sayfasına gidebiliriz.

Memory grafiğine erişebilmemiz için öncelikle sağ tarafta bulunan seçeneklerden 3. sırada bulunan Memory sekmesini seçmemiz gerekmektedir. Memory kullanım oranının bir çok farklı kombinasyon ile grafiklerine erişebiliriz bu sayfada. Öncelikle yukarıdaki grafiği inceleyecek olursak, burada saat bazlı memory kullanım oranlarını görmekteyiz. Burada CPU grafiğinde olduğu gibi Time Range kısmını ihtiyaç duyduğumuz zaman aralığında seçmeliyiz. Seçenekler CPU da olduğu gibi 2,4,10 saat, 1 gün ve 1 haftadır.

 

Bir sonra grafiğimiz yukarıdaki gibidir. Bu grafiğe üst kısımda bulunan ‘IPCS & Swap Details’ kısmından ulaşabilirsiniz. Bu grafik sayesinde Used Memory ve Free Memory miktarını görüntüleyebiliriz.

 

Bir makalenin daha sonuna geldik, esenle kalın..

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *