DES ile Veri Şifreleme -4

RoundKey Üretimi

Yukarıda analtılan kısımda 16 adet RoundKey ‘ in nasıl üretildiğinden bahsetmedik. Şimdi bu keyler nasıl üretilir onu açıklayalım. Key üretiminin işleyişi aşağıdaki resimde gösterilmiştir :Burada 64-bitlik değer  56-bite haritalanır.Parity drop tablosunu kullanarak bu işlemi gerçekleştiriyoruz.Bu tablo aşağıda verilmiştir:

Bu 56-bitlik cipher key ikiye bölünerek 28 bitlik keyler elde edilir. Bu değerler shift left(sola kaydırma) yapılarak çıkışlar CompressionPBox’a verilir. 1,2,9 ve 16 roundlarında 1 bit diğerlerinde 2 bit kaydırma yapılır.

Kaydırma circular left (kendi üzerinden dönme) şeklinde yapılır.Kaydırma yaparken kaçıncı round olduğunu if yapısı ile kontrol edersek, zaman kaybı olur. Bunun da tablosu var,referanslıyor.

Kaydırma işlemi nden sonra CompressionPbox’a gelen çıkışlar 48-bit olarak çıkar.Bu 48-bitlik değer o anki roundun anahtar değeri olur. CompressionPboxTable ve dizisi aşağıda verilmiştir:

Deşifreleme İşlemi

Des algoritmasında mesajı şifreledikten sonra şifreli mesaj aynı şekilde deşifrelenir. Tek fark şifrelenirken her adımda verilen anahtar burada tersten verilir. Yani deşifrelenirken ilk adımda anahtar 16.anahtar ikinci adımda 15.anahtar şeklindedir.

Bu sıra 1.anahtara doğru bir şekilde yukarıdan aşağıya doğru gitmektedir. Aşağıda verilen şekilde şifreleme ve deşifreleme işlemi gösterilmiştir. Bu şekilden de görüldüğü gibi şifreleme ile deşifreleme arasındaki tek fark tersi yönde kullandıkları anahtarlardır.

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

 

 

 

 

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

2 comments

 1. Merhaba c# da önce des şifreleme algoritmasını ve bir sonraki yazınızda anlattığınız gibi des için client server yazmam gerekiyor. Des algoritmasının mantığı anladım fakat c# ile yazamadım yani işin içinden çıkamadım bir türlü acaba elinizde kaynak kod var mı? Ayrıca birde client/sever da şifrelenmiş metnin nasıl gönderileceğini açıklayabilir misiniz

  • BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

   Merhaba,

   Kaynak kodlar elimde var ancak bunu sana yollamam senin kötülüğüne olur. Kendin yapmadığın müddetçe bir şeyler üretmeyi öğrenemezsin. Sen bunu yapmayı dene google la haşir neşir ol anlamadığın yerleri bana sor elimden geldiği kadar yardımcı olayım. En son tamamladığın zaman benimkinide göndereyim 2 si arasında bir kıyas yaparsın. Hatalarını veya hatalarımı görürsün. Bu senin iyiliğine olur aksi takdirde bir şeyler öğrenemez sadece anı kurtarırsın.
   Saygılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *