DES ile Veri Şifreleme -3

DES ile veri güvenliğini sağlama yönteminde DES in önemli bir aşamasına geldim.Bu aşamada ise 16 round un her birinin nasıl gerçeklendiği verilecektir.Aşağıda bunun tablosu verilmiştir.

Şemada ki f fonksiyonu kod da verilen DesFunction(DES fonksiyonu)dur. Burada 64-bitlik veri  32-bitlik sağ ve sol diye iki parçaya ayrılır. Sağ parçaya anahtar ile birlikte DesFunction uygulanır. Bu fonksiyonun çıkışı sol parça ile Xor lanarak bir sonraki turun sağ parçasını oluşturur. Aşağıda ki şema da DesFunction un şeması verilmiştir.

Şemada da görüldüğü gibi 32-bitlik var olan tur daki veri ExpansionPBoxTable yardımı ile 48-bite dönüştürülür. Bu 48-bitlik veri , 48 bitlik anahtar değeri ile Xor lanarak Sbox’a verilir. ExpansionPBoxTable verilmiştir.

DES algoritması 8 tane 6-bitlik SBox kullanır.Bu SBox ların çıkışı 4-bittir. SBox’ın hangi girişine hangi çıkışın karşı geldiğini SBox tablosundan öğreniyoruz. Bu tablo  aşağıda verilmiştir.

8 adet 4-bitlik SBox çıkışları son olarak permutasyondan geçer.DES fonksiyonu içindeki  StraightPBox fonksiyonu aşağıda verilen tablodaki şekilde bit değişimi yapar :

Son permutasyon sonundaki 32-bit DES fonksiyonunun çıkışı olur. Böylece DES algoritmasındaki tüm fonksiyonlar tamamlanarak 64-bitlik anahtar ile 64-bitlik düz metin ,64-bitlik şifreli metine dönüştürülmüş olur.

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

 

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *