C Programlama Dili -2

Merhaba arkadaşlar, bu makalem de C programlama dilinin en temel fonksiyonlarından biri olan scanf fonksiyonundan bahsedeceğim.

Bu makalemizin örneği aşağıdaki gibidir;

 

 

 

#include <stdio.h>

main ()

 {

İnt x;

Printf (“Bir tam sayi giriniz : ”);

Scanf (“%d”, &x);

Printf (“x tam sayisi :  %d ”,x);

}

 

Örnek kodumuzu incelemeye başlarsak;

  • ilk olarak geçen makalede bahsettiğim gibi standart input output kütüphanemiz ve main fonksiyonumuz yer almaktadır.

 

 

  • Main fonksiyonunun içine girdiğimizde,  int x ifadesiyle karşılaşmaktayız. Bu ifade ile x adında integer bir değişken tanımlıyoruz.

 

  • Printf fonksiyonu ile kullanıcıya, ondan bir tam sayı girmesini beklediğimizi söylüyoruz.

 

  • Bir sonraki satırda yer alan scanf fonksiyonu bir giriş fonksiyonudur. Bu fonksiyon ile kullanıcının programa dinamik olarak müdahale etmesini sağlarız.

 

  • Scanf fonksiyonunu virgülden önce ve sonra diye iki kısıma ayırabiliriz. İlk kısım kullanıcıdan alacağımız değişkenin tipini ifade eder. İkinci kısım ise  aldığımız bu değeri program içinde hangi değişkene atayacağımızı belirler.

 

 

 

  • Scanf fonksiyonunun ilk kısmında yer alan %d ifadesi kullanıcıdan integer bir değer beklediğimizi anlatır. Bir sonraki makalemde değişken tiplerini anlatacağım için bu kısmı o zaman daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. İkinci kısımda atayacağımız değişkeni belirtirken mutlaka & operatörünü kullanmalıyız.

 

  • Bu örneğimizde scanf fonksiyonu ile, bir önceki satırda kullanıcıdan girmesini istediğimiz sayıyı alıp, kod bloğunun başında tanımlamış olduğumuz x değişkenine atıyoruz. Ve bir sonraki satırda ise bu değeri printf fonksiyonu ile ekrana basıyoruz.

 

 

 

Yazımızın sonuna geldik, esenle kalın..

 

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *