C Programlama Dili -1

Merhaba arkadaşlar,  bu gün ki makalem ile C programlama dili eğitim serisine başlamış olacağız.

Programla komutlarını örnekler üzerinden giderek anlatmanın daha sağlıklı ve anlaşılır olacağını düşünüyorum.  Bu yüzden bu eğitim serisinde örnekler üzerinden devam edeceğiz.

 

 

O zaman ilk örneğimiz ile başlayalım;

 

 

 

  • İlk satırda gördüğümüz #include<stdio.h>  komutu sayesinde standart input output kütüphanesini derleyicimize tanıtmış oluruz. Bu komutu kullanmadığımız taktirde giriş-çıkış fonksiyonlarını her defasında baştan tanımlamamız gerekir.

 

 

 

  • Main bizim ana fonksiyonumuz dur. Ondan sonra gelen ayraç standarttır. Bir bloğu temsil eder. İki ayraç işareti arasındaki alan main fonksiyonuna ait bir bloğu oluşturur. Bir kod bloğu derlenmeye başlandığında derleyici ilk olarak main fonksiyonuna gider ve içindeki kodları çalıştırmaya başlar.

 

  • C programlama dilinin en temel fonksiyonlarından biri printf fonksiyonudur. Bu fonksiyon sayesinde kullanıcıya göstermek istediğimiz her şeyi ekranda göstere biliriz. Printf bir çıkış fonksiyonudur.

 

  • Bu örneğin çıktısı Hello World  şeklindedir.

 

  • Gördüğünüz gibi yazdığımız kod birkaç satırdan oluşmasına rağmen ekranda sadece printf fonksiyonu içine yazdığımız kısım görülmektedir.

 

 

İlk yazımızın sonuna geldik, esenle kalın.

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *