C Programlama Dili -18

Merhaba arkadaşlar bu gün ki makalem de fonksiyon türlerinden bahsedeceğim.

Bir önceki makalemde fonksiyonlara giriş yapmıştık. Okumadıysanız öncelikle onu okumanızı tavsiye ederim.

https://ittutorial.org/c-programlama-17/

 

 

4 tür fonksiyon vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1) parametre almayıp, değer dönmeyen fonksiyonlar: Bu fonksiyonlar çağrıldıkları yerden parametre almayıp, fonksiyon içinde yaptıkları işlemler sonucunda herhangi bir değer dönmezler. Örneğin ekrana sadece belli bir şekli çizen fonksiyonun, çağrıldıkları yerden parametre almalarına gerek yoktur. Ve ekrana sadece printf fonksiyonu ile şekil basılacağı için çağrıldığı yere değer dönmesine gerek olmaz. Aşağıdaki gibi tanımlanır.

Void deneme ( ) ;
2)parametre almayıp, değer dönen fonksiyonlar: Örneğin bize random sayılar gerekiyor. Bunu her defasında main fonksiyonun içinde oluşturmak yerine bir fonksiyon tanımlanır ve her defasında bu fonksiyon çağrılır. Random sayı üretmek için main fonksiyonundan her hangi bir değer alınmasına gerek yoktur. Ama üretilen değerin main fonksiyonuna geri dönülmesi gerekmektedir. İşte bu tür durumlarda bu fonksiyon türü kullanılır. Tanımlama şekli aşağıdaki gibidir ;

İnt fonk2 () ;

Fonksiyonun başında yazan veri tipi bizim fonksiyona göndermek istediğimiz değerin veri tipine göre değişir. Örneğin double bir değer göndermek isteseydik o kısım double olacaktı.

3) parametre alıp, değer dönmeyen fonksiyonlar: Bu fonksiyonlar bir önceki türün tam tersidir. Örneğin sayıların karesini Hesaplayan bir fonksiyon yazdınız. Hesaplama yapılacak değerin fonksiyona gönderilmesi gerekmektedir. Ama hesaplama sonucu sadece ekrana basılacaksa bu işlemi fonksiyon içinden de yapıla bileceği için hesaplama sonucunun main fonksiyona dönülmesine gerek yoktur
Aşağıdaki gibi tanımlanır.

Void deneme ( int a) ;


Bu defa alınan değerin türüne göre int kısmı değişecektir. Birden fazla Parametre  ile fonksiyonlar çağrıla bilinir. Bu durum da kaç tane parametre kullanmamız gerekiyorsa o kadar değer yazılır parantez içine.

4) parametre alıp, değer dönen fonksiyonlar. Bu tür fonksiyonlar hem çağrıldıkları yerden parametre alırlar hemde hesaplama sonucunu dönerler. Örneğin yukarıdaki örnekte kare hesaplama sonucu üzerinden main fonksiyon da başka işlemler yapılması gerekiyorsa bu tür fonksiyonun kullanılması gerekmektedir. Tanımlama şekli aşağıdaki gibidir.

İnt hesapla (int a, int b) ;
Bir makalenin daha sonuna geldik, esenle kalın..

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *