BİLMEYENLER İÇİN C# A GİRİŞ VE VİSUAL STUDİO ORTAMI

C# dilini bilmeyen arkadaşlar için veya yeni girenler için önce bu dilin en önemli derleyisi olan ve içinde diğer .Net Framework bileşenlerini barındıran Visual Studioyu tanıtalım.Öncellikle Visual Studio 2008 programını yükledikten sonra derleyiye çift tıklarsak karşımıza şöyle bir pencere çıkacaktır.

 

Bu pencereden İlkin Bir C# projesi oluşturmaya çalışalım.Bunun İçin Sağ üst menüden “File” bölümüne tıklayıp ardından gelen menüden New–> Project e tıkladıktan sonra karşımıza şöyle bir pencere çıkacaktır.
Bu Menüyü öncellikle Tanıyalım:
Windows Form Application kısmında Masaüstü uygulaması yapmada kullanılır. Asp.Net Web Application ise Web tabanlı uygulamalar geliştirmede kullanılır. Console Application ise komut satırına benzer bir uygulama olup bazı özel uygulamalar için vardır Biz şuanda C# ı tanıma amacında olduğumuzdan diğer kalan kısımları tanıtmayacam.
Burdan Biz Windows Form Application a tıklıyoruz.Tabi buna tıklamadan önce proje ismimizi belirtip projeyi nereye kaydedeceğimizide yazmamız lazım.Windows form Applicationa tıkladığımıza karşımıza şöyle bir pencere çıkacaktır:
Burda Karşımıza tasarlanmamış bir form ve yan taraftaysa Toolbox (Araç kutusu) Çıktı tabi bunun yeri solda da olabilir istediğiniz yerde de ayarlayabilirsiniz bunları.ToolBox Kısmında .Net Framework le gelen bir çok Tool vardır Bunlardan Bazıları
Şöyledir:
  • Button
  • Textbox
  • Label
  • Listbox
  • CheckBox
  • ComboBox
  • RichTextBox
  • MonthCalendar
Yukarıda Bu Toolbox Penceresinden bazılarını gösterdim Diğerlerinide görmek için lütfen Toolbox penceresini açıp karıştırıp Form üzerine sürükleyip bırakın bu şekilde ne işe yarayacağını az çok anlarsınız. Ben Basit olması bakımından bir örnek uygulama gelilştirip yazıma son vereceğim. Öncellikle Form kısmında Toolbox Penceresini kullanarak Şu tasarımı yapın:
Daha Sonra Yaş Hesapla Butonuna Çift tıklayarak altına Şu kodu ekleyelim:
private void button1_Click(object sender, EventArgs e){
int x;
x = Convert.ToInt32(textBox1.Text);x = 2010 – x;
label2.Text = “Merhaba Mehmet Bey Siz Tam ” + x.ToString() + ” Yaşındasınız.”;
label2.Visible = true;
}
ve Projemizi Derleyip Textbox a 1989 değerini girdiğimizde sonuç şöyle olur:
Bu Yazımı C# a yeni başlayanlar ve programlamayla daha önce çok az tanışmış okuyucularım için hazırladığımı belirtmek isterim.

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *