BASH VE LINUX KOMUT SATIRI

Linux işletim sistemini kullanacaksanız, öğrenmeniz gereken ilk kavram Linux terminali (konsol) ve Linux komut satırı kavramlarıdır.Evet , bunlardan bahsedeceğiz fakat ilk önce Linux çekirdeğinden (kernel) bahsetmekte fayda var. Kernel , bir işletim sisteminin kalbidir.Linux dünyasında ise bizzat Linux’un kendisini ifade eder. yani Linux dediğimiz zaman aslında kernel’den bahsediyoruz. Doğrusu GNU Linux olmalı. Fakat günümüzde artık Linux ile GNU Linux aynı şeyi ifade etmek için kullanılmaktadır.

Kernel , işletim sistemin kalbidir. En önemli görevi , donanımla yazılımın haberleşmesini sağlamaktır.Önemli bir başka görevi de sistem belliğini ve sistemde çalışan sürecleri (process) denetlemektir. Tüm eylemleri , kullanıcan gelen girdilerle birlikte sisteme işlemesi için kullanıcıyla sistem arasında bir aracı olmalı. Grafiksel bir arayüz (GUI) de kullansak sadece komutlarla da çalışsak fark etmez yapılan her işlem aslında arka planda komutları yorumlanıp çalıştırılması ile olmaktadır.Linux sistemlerde bu işi komut satırı dediğimiz ve bir kabuk (shell) programını temelalarak  çalışan yapı sayesinde gerçekleştiriyoruz.Linux terminali (konsol/uçbirim), sistemde yapmak istediğimiz işler için bize çok esnek ve kullanışlı bir yapı sunuyor.Shell (kabuk) programının yetenekleri ölçüsünde bu esnek yapının performansı tatmin edici oluyor.

 66 views last month,  2 views today

About tayfun inam

Computer Engineer -Oracle Database Administrator

Check Also

blank

Temel Linux Dersleri 1 – Linux Nedir ?

Merhaba Temel Linux derslerine başlıyoruz, bu yazımız Linux işletim sistemiyle ilgili genel kısa bilgiler içericektir, …

Leave a Reply