Android Dünyasına Giriş

Merhaba Arkadaşlar Bu yazımda Sizlere Android hakkında temel bazı bilgiler vereceğim.Android ,2007 yılında Google ve Open Handset Allience Şirketleri  tarafından ortaya çıkarılmış ve mobil cihazlar için yazılım geliştirme platformu sunmuş açık kaynak kodlu Linux tabanlı bir işletim sistemidir.

 

 

Android i yazmanın amacı bilgisayar için geliştirilmiş tüm yazılımların örneklerini cep telefonları içinde oluşturmaktı.Ve sanırım bu amacına da şimdilik ulaşmış durumdalar.Çünkü dünya devi Microsoft bile bu alanda yani mobil uygulama geliştirme konusunda ilerlemek adına kendisi gibi bir dev olan Nokia yla anlaşmaya vardı.Bu tüm mobil uygulama geliştirenler için şaşkınlık etkisi yaratsada olayın gerçek boyutu bu şaşkınlığı bir süre sonra üzerinden atmış olacaktır.

Android işletim sistemi Java üzerinde mobil uygulamalar geliştirmek için Android SDK sayesinde çeşitli araçlar ve API ler developer lara sunmuş durumdadır.Android işletim sisteminin bize sunduğu özellikler aşağıda verilmiştir.

 • Application framework:Bileşenleri tekrar tekrar etkili bir şekilde kullanmayı sağlar
 • Integrated browser : Webkit Sayesinde güçlü bir platform sunar kullanıcıya..
 • Dalvik virtual machine : Mobil cihazlar için optime edilmiş sanal makinedir.
 • SQLite: Veri depolamak için sağlanan veri tabanıdır.
 • GSM Telephony : Donanım bağımsızlığı sağlar.
 • Bluetooth, EDGE, 3G, and WiFi: Donanımdan özgün olarak bu özellikleri sunmaktadır.
 • Camera, GPS, compass, and accelerometer
 • Optimized graphics : OpenGL tabanlı grafik kütüphaneleri sağlayan bir platformdur.
 • Media support : MPEG4, MP3,H.264, JPG,  GIF,AAC, AMR, PNG gibi formatlara destek veren bir media kütüphanesidir.
 • Rich development environment : Zengin bir geliştirme platformu kullanıcıya sunan Android kullanıcıya gerçek bir cihaz olmadan Uygulama geliştirme platformu sunmaktadır.

Bunuda Emülatör denen gerçek cihazı aratmayan bir yazılımla yapmaktadır.Aşağıda bu Zengin geliştirme platformu sunan emülatörün resmi verilmiştir.

Aşağıda gösterilen şekilde en gelişmiş haliyle Android işletim sisteminin mimarisi verilmektedir.Bu mimari Applications katmanından başlar Aplication Framework,Libraries,Android Runtime ve En alt katmanda uygulamalır yazılmış olduğu Linux Kerneli bulunmaktadır.

 

 

 

Yukarıdaki şekili ariz ve amik bir şekilde ele alamayacağım ancak Android işletim sisteminin mimarisini kaba taslak bilmekte fayda vardır.Böylece gerçek zamanlı uygulamalar geliştirme adına iyi bir adım olacaktır.

Öte yandan Android işletim sistemi Linux kernelini kullanarak kendisine C/C++ tabanlı güçlü Library ler yani kütüphaneler oluşturmuş durumdadır.Aşağıda Verilen kütüphaneler önemli olanlardan bazılarıdır.

 • System C library
 • 3D libraries
 • LibWebCore
 • FreeType SQLite
 • Media Libraries
 • Surface Manager
 • SGL

Bu kütüphaneler sayesinde Android platformuyla Sms programları,takvim,oyunlar,web browserları gibi uygulamalar Java programlama dili kullanılarak yapılabilmektedir.Bütün bunlar günümüzün dünyasında ve ileriki yıllarda Android i vazgeçilmez kılacak olan etkenlerdir.

Böylece bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım.Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle herkese iyi çalışmalar dilerim….!!

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

2 comments

 1. whoah this blog is great i love reading your posts. Keep up the good work! You know, a lot of people are hunting around for this info, you could help them greatly.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *