Unity ile Oyun Programlamaya Giriş -3

Unity de Animasyon Hazırlama

Unity de cisimlere ve nesnelere herhangi bir zaman aralığında animasyonlar eklenebilir. Bu animasyon anlarında cisimler belirtilen hareketleri ve effektleri yansıtırlar. Bu hareketler ilk başta belirtilen haliyle sabit kalır zeki hareketler sergilemezler.

Şimdi bir cisim oluşturup ona ait bir animasyon nasıl hazırlanır gösterelim. GameObject menüsünden CreateOther bölümünden Sphere nesnesini seçtik yani bir küre. Bu küreye ait büyüklük ve yer belirledikten sonra bir top resmi bulup onu önce Project kısmına sürüklenip ardından da onu Hierarachy kısmında üstüne atacağımız Sphere nesnesinin üstüne sürükleyip bırakıyoruz. Ve küre şekildeki gibi bir görünüm alıyor.

Bu küreye tıklayıp Window Menüsünden Animation a tıkladığımızda karşımıza animasyonu ayarlayacağımız Şekil deki gibi bir bölme gelecektir bu bölmede cisme kazandıracağımız efekti hazırlayabiliriz. Dışarıdan bir animasyonda cisme import edilebilir.

 

 

Animasyonları projede Düşman gemilerinin Adaya yaklaşması sırasında veya düşman askerlerinin bazı hareketlerinde kullanılabileceği gibi oyun içerisinde herhangi bir nesnenin aynı hareketleri yaptığı durumlarda da kullanılabilir.

Şimdi Çanakkale Geçilmez oyunu adlı dönem projemde arkadaşlarla beraber yapmış olduğumuz Düşman Gemisi animasyonundan bir görünüm vereceğim. Bu gemi nesnelerine ait yukarıda ki bölümde zaman aralıklarında geminin konumu Position.X, Position.Y, Position.Z den değiştiriliyor. Geminin yönü de  şekilde Rotation.X, Rotation.Y, Rotation.Z vektörlerinden  değiştirilecek.

İlk resimde ufuktan gelen düşman gemisi karaya oturduğunda düşman askerlerini boşaltmak için sahilde duracaktır.Aşağıda ki görüntüde karaya oturmuş düşman gemileri yer alacaktır.

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

 1,389 views last month,  1 views today

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *