TOP 500 ve Güncel Süper Bilgisayarlar

Merhaba arkadaşlar bu yazım da sizlere güncel süper bilgisayarların ülkelerini baz alarak kıyaslamalar yapacam. Bu kıyaslamalar aynı zamanda ülkelerin bilimsel araştırmalarda sahip oldukları donanımı da göstermektedir. Süper bilgisayarlar hakkında güncel haberleri öğrenmek için http://www.top500.org adresini kullanabilirsiniz.

TOP 500 her yılın belirli zamanların da güncel süper bilgisayarları performanslarını baz alarak sıralamaya tabi tutmaktadır. Haziran 2011 TOP 500 ün sıralamasında değişiklikler meydana geldi.Bu değişiklikte göze çarpan en büyük şey ise hiç şüphesiz Japon Fujitsu firmasının çıkarmış olduğu K Computer dır.

Bu süper bilgisayar en son Kasım 2010 TOP 500 sıralamasındaki Tianhe -1A adlı Çin yapımı süper bilgisayara yaklaşık olarak 4 kat fark atarak birinciliği elde etti. İşte Haziran 2011 TOP 500 listesindeki bilgisayarlar ve ülkelerine göre dağılım.

K Süper bilgisayarı, ikinci sırada bulunan ÇİN in Tianhe-1A sının üç katı kadar, üçüncü sıradaki ABD yapımı Jaguar CRAY XT5 isimli süper bilgisayarınınsa beş katı güce sahip performans sergileyebilmektedir.

 1. K computer, SPARC64 VIIIfx 2.0GHz, Tofu interconnect  , Japonya (Japan) , Fujitsu
 2. Tianhe-1A – NUDT TH MPP, X5670 2.93Ghz 6C, NVIDIA GPU, FT-1000 8C , Çin (China), NUDT
 3. Jaguar – Cray XT5-HE Opteron 6-core 2.6 GHz, Amerika birleşik devletleri (USA) , Cray Inc
 4. Nebulae – Dawning TC3600 Blade, Intel X5650, NVidia Tesla C2050 GPU, Çin (China), Dawning
 5. TSUBAME 2.0 – HP ProLiant SL390s G7 Xeon 6C X5670, Nvidia GPU, Linux/Windows ,Japonya, (Japan) NEC/HP
 6. Cielo – Cray XE6 8-core 2.4 GHz, Amerika birleşik devletleri (USA) ,Cray Inc
 7. Pleiades – SGI Altix ICE 8200EX/8400EX, Xeon HT QC 3.0/Xeon 5570/5670 2.93 Ghz, Infiniband, Amerika birleşik devletleri (USA) ,SGI
 8. Hopper – Cray XE6 12-core 2.1 GHz, Amerika birleşik devletleri (USA) ,Cray Inc
 9. Tera-100 – Bull bullx super-node S6010/S6030, Fransa (France) , Bull SA
 10. Roadrunner – BladeCenter QS22/LS21 Cluster, PowerXCell 8i 3.2 Ghz / Opteron DC 1.8 GHz, Voltaire Infiniband , Amerika birleşik devletleri (USA), IBM
Çin ve Japonya’nın Tianhe -1A ve K Computer ataklarına karşılık ABD süper bilgisayar dünyasında halen çok güçlü bir konumda yer almaktadır. Haziran 2011  TOP 500 de 10 süper bilgisayar listesinde 5 tane ABD, ikişer tane Çin ve Japonya ve bir tane de Fransa yapımı süper bilgisayar bulunması ABD nin gücünü ortaya koymaktadır.
Kasım 2010 TOP 500 listesine bakıldığında Amerika birleşik devletlerinin yine büyük bir üstünlüğü bulunuyor. Bu sıralamada da yine 5 süper bilgisayarı bulunan Amerika bu alandaki gücünü bir kez daha ortaya koymaktadır. Kasım 2010 TOP 500 ün haziran 2011 TOP 500 üne oranla Farkı Japonların çıkarmış oldukları son K Computer ın Almanya nın JUGENE – Blue Gene/P Solution adlı süper bilgisayarını TOP 500 den çıkarmasıyla sonlanmıştır. Aşağıda Kasım 2010 un TOP 500 listesi verilmiştir.
Aslında çok uzak değil sadece Haziran 2010 TOP 500 e bakıldığında Amerika birleşik devletlerinin Listeyi tek başına oluşturmuş olduğu görülmektedir. Çünkü Haziran 2010 TOP 500 listesinde tam 7 Amerikan üretimi süper bilgisayar bulunmaktadır.
Haziran TOP 500 de Çinliler yine 2 süper bilgisayarları ile sıralamaya girerken Almanlar da bu sıralamada yerlerini almışlardır. Ancak Japonlar Haziran 2010 daki TOP 500 de maalesef sıralamaya girememişlerdir. Aşağıda Haziran 2010 TOP 500 listesi verilmiştir.

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

One comment

 1. Would you be serious about exchanging hyperlinks?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *