SQL Server Express Otomatik Backup Alma

Merhaba,

Bu yazımda sizlere SQL Server Express edition sürümünde otomatik backup almayı göstereceğim.

SQL Server Express sürümü ücretsiz bir sürümdür ve bir takım kısıtlamalarla kullanıma sunulmuştur. Örneğin; Veritabanı büyüklüğünüz 10GB ı aşmamalı, SQL Server Agentı kullanamama gibi kısıtlamalar söz konusudur.

Enterprise, Standard vb ücretli sürümlerde otomatik backup almayı sağlayan ve bizim joblarımızı çalıştıran SQL Server Agent ıydı. Bunu Express de kullanamadığımız için Windows un Schedulerını kullanarak otomatik backup almayı sağlayabiliriz.

Windows task schedulerı açıp new schedule taskı tıklayıp aşağıdaki gibi ismini ve hangi userla çalışacağını giriyoruz.

Bu Adımda hangi saatlerde nasıl tetikleneceğini vs giriyoruz.

Bu adımda Task schedulerın neyi çalıştıracağını giriyoruz. BackupDB.bat diye bir dosyayı tetikleyecez. BackupDB.bat ve onun da tetiklediği DailyBackup.sql i aşağıda içeriğini veriyor olacağım.

Job çalıştığı zaman aşağıdaki gibi her gece 2 de backup alıp 4 backup saklayacak şekilde eski backupları da silmektedir.

 

BackupDB.bat dosyasının içeriği şu şekildedir.

echo off

sqlcmd -S "INSTANCE_NAME" -i "C:\Backup\DailyBackup.sql"
forfiles -p "C:\Backup" -s -m *.bak* /D -4 /C "cmd /c del @path"

 

DailyBackup.sql in içeriğide şu şekildedir.

DECLARE @pathName NVARCHAR(512) 
SET @pathName = 'C:\Backup\DB_BACKUP_' + replace(convert(varchar, getdate(),111),'/','') + replace(convert(varchar, getdate(),108),':','') + '.bak' 
BACKUP DATABASE DB_NAME TO DISK = @pathName WITH NOFORMAT, NOINIT, NAME = N'db_backup', SKIP, NOREWIND, NOUNLOAD, STATS = 10

 

Task scheduler gidip gece 2 de BackupDB.bat dosyasını tetikliyor. Bu dosya da gidip DailyBackup.sql i çalıştırıyor. Tarih formatını da DB ismine koyarak backup alıyor.

Ondan sonra 4 günden eski backupları siliyoruz. Böylece SQL Server ımız Express editionda olsa sürekli backup alacak bir jobımız olmuş oluyor.

Böylece bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle esen kalın…

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *