SQL Server 2008 Backup – Restore İşlemi -2

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda SQL Server 2008 de Backup – Restore işlemine devam edeceğim. Önceki yazımda Backup tiplerini, Recovery model leri anlatmış ve son olarakta SQL Server 2008 de Backup işleminin gerçeklenmesini göstermiştim. Bu yazıda da Backup ı alınan bir Veritabanının tekrardan Restore edilmesini anlatacağım. Bu yazı önceki yazının devamı niteliğinde olduğu için önceki yazıda Backup aldığım database i şimdi farklı bir instance sıma Restore edeceğim. Ornek instance sa login olduktan sonra Databases -> Tasks-> Restore  adımlarını icra ediyorum.

Yukarıdaki adımları icra ettikten sonra aşağıdaki gibi SQL Server 2008 Management Studio Restore toolu karşımıza çıkmalıdır.

Restore 1

 

Bu tool üzerinde Backup ın bulunduğu yere gidip restore işlemini başlatacağım. Backup dosyam disk üzerinde olduğu için From Database değilde From Devices check box ını aşağıdaki gibi seçtim. Burda gelen menüde aşağıdaki gibi Add seçeneğini tıklayıp resimde yan menüde görüldüğü gibi AdventureWorks.bak dosyasını disk üzerinde koyduğum yeri seçiyorum.

 
Restore 2

Backup dosyamızı Restore tool una mount ettikten sonra Options kısmına geliyoruz. Options sekmesini Aşağıda görüntüde belirttiğim gibi 3 maddeyle anlatacağım.

 Restore 3

  1. Restore Options kısmında Restore edilirken ne tür opsiyonların olacağını düzenliyoruz. Örneğin ilk tik box da eğer Backup edeceğin veritabanı mevcutsa bu seçeneği eklersen Backup verilerini seçilen veritabanının üzerine yazar.
  2. Bu seçenekte Restore edeceğimiz Backup data ve log filelarının disk üzerindeki default bulunacağı yer görülür. Bunu sağdaki buttona tıklayıp değiştirebiliriz.
  3. Bu seçenekte commit yememiş transaction ların nasıl restore edileceği belirtiliyor.Duruma göre commitlenmemiş transactionlar ya restore edilir yada restore edilmez yada standby modda restore edilebilir.

Bu opsiyonları belirttikten sonra Restore olduktan sonra Database in adı ne olacak son olarak onu To Database seçeneğinde AdventureWorks olarak belirtiyoruz. Restore tool unda Generate Scripts yapıyoruz aşağıdaki gibi restore işleminin T-SQL kodunu SQL Server Management Studio üretiyor.

Restore 4

 

SQL Server 2008 Restore T-SQL Kodu

RESTORE DATABASE [AdventureWorks] FROM  DISK = N'D:\Data\AdventureWorksBackup.bak' WITH  FILE = 1,
 MOVE N'AdventureWorks_Data' TO N'C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.MYTESTINSTANCE\MSSQL\DATA\AdventureWorks_Data.mdf',
  MOVE N'AdventureWorks_Log' TO N'C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.MYTESTINSTANCE\MSSQL\DATA\AdventureWorks_Log.ldf',
  NOUNLOAD,  STATS = 10
GO

Bundan sonra f5 e tıklayıp T-SQL kodunu execute ettiğimizde aşağıdaki gibi restore işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış oluyor. Aşağıda görüntüde görüldüğü gibi Sol tarafta Restore işlemi bittikten sonra Restore olmuş database imiz AdventureWorks adıyla gözükmektedir. Sağ tarafta da çalışan scriptin başarılı bir şekilde gerçekleştiği görülüyor.

Restore 5

 

Böylece SQL Server 2008 de Backup Restore yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki SQL Server yazısında görüşmek dileğiyle Esen Kalın…

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *