RML Utilities Tool u ile Veritabanı Performansını Raporlama

Merhaba,

Bu yazımda sizlere önceki yazımda topladığım performans verilerinden RML Utilities tool unu kullanarak veritabanımızın performansını görüntüleyip rapor halinde gösterebilmeyi anlatacağım. Bu yazıyı okumadan önce mutlaka bir önceki yazımı okumanızı tavsiye ederim.

RML Utilities

RML Utilities tool u SQL Server ile beraber gelmeyen bir tooldur bu yüzden extradan yüklemeniz gerekmektedir. RML Utilities tool unu bu linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz. RML Utilities tool unu kurup indirdikten sonra aşağıdaki gibi RML CMD Prompt u açıp işlemlerimizi başlatabiliriz.

13-1

RML Cmd Prompt u açtıktan sonra aşağıdaki gibi command line karşımıza gelecektir.

13

Command line a aşağıdaki Readtrace komutuyla önceki yazımızda SQLDIAG sonucu almış olduğumuz trace dosyalarının ilkini ( D1010984_SQLDIAG__sp_trace.trc) girdi olarak aşağıdaki gibi veriyoruz. İlkini okuduktan sonra otomatik olarak diğerlerini de okuyup öylece rapor hazırlanıyor.

 readtrace -I"D:\SQL_DIAG_OUTPUT\D1010984_SQLDIAG__sp_trace.trc" -o"D:\Result"

14

Yukarıdaki komutu çalıştırdığımız zaman bu komut aksini belirtmediğimiz müddetçe default Instance sımız üzerinde (istersek başka girmeye yetkili olduğumuz veritabanını da seçebiliriz) PerfAnalysis adında bir veritabanında özel tablolarını oluşturur ve bu trace dosyalarından okumuş olduğu değerleri buraya aktarır.

16

Şimdş RML Utility inin bizim için hazırlamış olduğu report u görmek için aşağıdaki gibi Reporter toolunu açıyoruz.

17-1

Reporter toolunu açtığımız zaman aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

17

Yukarıdaki Reporter tool una bilgileri alacağı Instance ve Veritabanını gösteriyoruz.  OK butonuna tıkladığımız zaman  RML Utilities tool u bize aşağıdaki gibi görsel bir rapor sunacaktır.

18

Bu raporda aşağıdaki ok da görüldüğü gibi sisteme ait CPU, Reads, Writes, Duration değerlerini görebilirsiniz. Veritabanına ait maliyetli sorguları görmek için yukarıdaki ok un yanında bulunan Unique Batches linkine tıkladığımız zaman aşağıdaki gibi veritabanımıza ait maliyetli sorgular görülecektir.

19

Yukarıdaki raporda en maliyetli sorgulardan ok ile gösterilen 1 nolu sorgunun CPU Kullanımı, Logical Reads, Logical Writes ve Duration değerlerinin maksimum ve maksimuma yakın olduğu görülmektedir. En aşağıda da 1 nolu sorguya ait bu değerlerin rakamsal olarak gösterimi bulunmaktadır. Bu raporun en altında veritabanına gelen en maliyetli 5 sorguya ait rakamsal değerler ve ayrıntılar aşağıdaki gibidir.

20

Burada herhangi bir sorguya ait daha detaylı bilgiyi görmek için Query Template kısmından Sorgunun template i olan linke tıklayıp aşağıdaki gibi ayrıntıları görebilirsiniz.

21

Bu değerlerden sorgular hakkında doğru analizler yapıp ona göre aksiyon almamız gerekiyor. Bunun için Aşağıdaki sorulara cevap bulmamız lazım.

  1. CPU da çok bekleyen bir sorgu neden beklemiş ?
  2. Çok CPU tüketen sorgu neden çok tüketmiş ? Tüketmiş olduğu değer ilgili sorgu için Maksimum mu Optimum mu ?
  3. Bir sorgu neden çok diskten Read yapmış ?
  4. Bu sorgunun Duration değeri neden bu kadar yüksek.
  5. Hangi tablonun Index e ihtiyacı var ?
  6. Kullanılan Index doğru kolon için mi kullanılmış yoksa yanlış kolona mı index atılmış ?
  7. Index kullanılmasına rağmen sorgular hala maliyetliyse ve sistemde yavaşlama varsa Indexler Rebuil mi edilmeli ?

Yukarıdaki soruların sorguya göre ayrıntılı olarak cevabını biliyor olmamız gerekiyor. Gerektiği yerde SQL Tuning, Disk bakımı ve disk parametrelerin değiştirilmesi, Memory utilization gibi işlemler yapmamız gerekmektedir. Bu şekilde veritabanının performansını tune edebiliriz. Tune etme konusuna girmeyeceğim çok ayrıntılı ve çok önemli bir konu olduğu için bu konuyu ayrıca çok detaylı bir şekilde ele almamız gerekiyor.

Böylece bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Esen kalın…

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *