Oracle VM Server Kurulumu -1

Merhaba Arkadaşlar,

Bu ve bundan sonraki bir kaç yazımda sizlere Oracle ın Sanallaştırma teknolojisi olan Oracle VM Server ı tanıtıp kurulumunu anlatıyor olacağım.

Sanallaştırma teknolojisi son 10-15 yıldır hayatımıza girdi bundan önce tek bir Fiziksel sunucu bir sunucu olarak kabul edilip çalışmaktaydık. Son yıllarda Sanallaştırma teknolojisiyle beraber artık kendi kullandığımız laptop larda bile birden fazla sanal sunucu kullanır olduk.

Kendi laptop umuz üzerine kuracağım Oracle Virtualbox gibi free yazılımlar kullanarak laptop üzerinde bile kaynağınız müsaitse birden fazla Sanal sunucu kurabilirsiniz. Burda bahsettiğimiz Sanal sunucular işletim sistemi olarak Linux, Windows, Unix vs herhangi biri olabilir bunda bir sınır yoktur.

Sanallaştırmanın asıl amacı kaynak bakımından Güçlü sunucularda optimum sunucu çalıştırıp IT giderlerini minimize etmektir. Genel olarak en çok kullanılan Enterprise Sanallaştırma yazılımları aşağıdaki gibidir.

 • Oracle VM Server (OVS)
 • Vmware ESX
 • Hyper-V
 • IBM Power VM
 • Citrix XenServer

 

Ben bu yazımda Oracle cı olduğumuz için ve Genellikle lisans açısından en doğru ve en az maliyetli olan Oracle VM Server ı anlatıyor olacağım. Lisans olarak dedim çünkü Oracle Database nin üstünde en az maliyetle koşturacağınız sanallaştırma yazılımı kendi ürünü olan Oracle VM Server dır.

Oracle Maalesef adını vermeyeceğim ve diğer bütün Sanallaştırma teknolojilerini desteklemediği için Oracle Database ini üstünde çalıştırdığınız Sanallaştırılmış fiziksel Server üstünde çalışan Tüm Core sayısı kadar lisans istemektedir.

Örneğin; X bir Sanallaştırma yazılımıyla sanallaştırdığınız 96 Coreluk çok güçlü bir Fiziksel Server ınız var ve bu Fiziksel Server üstünde 10 larca Sunucu barındırdınız ve bir de Database Server için bir VM Create ettiniz. Bu VM e örnek veriyorum 4 Core bile atıyor olsanız Oracle Lisanslama tarafında Database Server a atanan 4 Core a değilde Fiziksel Server üstünde bulunan Tüm Core lara bakıyor.

Bu açıdan özellikle Oracle Database i kullanan kurumlar açısından Oracle VM Server ı şiddetle tavsiye ederim. Lisans olarak sadece kullandığınız kadarını ödeme avantajı dolayısıyla çok avantajlı bir durumda bizler için.

 

Şimdi Oracle VM Server ın (OVS)  kurulumu ve monitor edilmesi için gerekenleri aşağıda liste halinde veriyorum.

 1. Oracle VM Server için Fiziksel Makine
 2. Sunucu üzerinde CD-ROM yoksa External CD- ROM
 3. OVS setup CD’si
 4. Işletim sistemi Setup CD’si
 5. OVS in Monitor edilmesi için Oracle VM Manager kurulumu için ayrı bir Sunucu (Sanal Sunucu olabilir)
 6. Gerekli olan network bilgileri:
 7. DNS
 8. OVS IP si
 9. Gateway ipsi
 10. Netmask
 11. OVM kurulacaksa OVM IP si
 12. Sanal Sunucular için IP
 13. Ethernet kablosu, normal bir kablo
 14. OVS Repository si için Disk
 15. Sanal Sunucu için Ayrı Diskler

 

Oracle VM Server ın en güncel versiyonu olan 3.4.5 edelivery den indirilip CD ye bootable olarak yazılır ve Fiziksel sunucuya takılır. Fiziksel sunucuya takıldıktan sonra sunucu restart edilirken boot menüsüne gidilir ve aşağıdaki adımlar uygulanır.

Bu adımda Skip Ediyoruz.

 

Keyboard ı seçiyoruz.

 

Kurulum yapılacak Diskin silindiğini onaylıyoruz.

 

 

 

Boot loader ın diskini belirtip OK deyip ilerliyoruz.

 

Bir sonraki yazıda kuruluma devam edeceğim.

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *