Oracle Veritabanı Sürümleri ve Özellikleri

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Veritabanı Sürümleri ve Özellikleri anlatacağım.

Oracle Veritabanı tarihçesini öğrenmek istiyorsak aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

https://ittutorial.org/oracle-veritabani-tarihcesi-oracle-ozellikleri/

 

Oracle Sürümleri

Oracle veritabanı kullanım amacı, içerdiği özellikler ve lisans fiyatları gibi farklı durumlar için 4 ayrı sürümü bulunmaktadır.Bu sürümler ve detayları aşağıdaki gibidir.

  1. Enterprise Edition: Oracle veritabanı sürümlerinin içinde tüm bileşenleri ve seçenekleri içeren ve en pahalı olan sürümüdür. Bu sürümü genellikle iş kritik,yüksek performans ve extra güvenliğe ihtiyaç duyan kurumlar tercih etmektedir.
  2. Standart Edition: Enterprise edition kullanmaya gerek duyulmayan kurumlarda genellikle bu sürüm kullanılır. Bu sürümde Enterprise edition da olan özellikler ve bileşenler olmadığı için enterprise edition kadar pahalı değildir.
  3. Personal Edition: Adı üstünde kişisel bir sürüm olan Personal edition tek kullanıcılı ve geliştirme amaçlı olan bir sürümdür.
  4. Express Edition: hızlı bir şekilde indirilmesi, kurulumu ve yönetimi kolay olan ve geliştirilmesi, dağıtılması ve kullanılması ücretsiz olan, Oracle Veritabanı’nın giriş düzeyinde bir sürümüdür. Bu sürüm ücretsiz olduğu için ticari amaçla kullanımı pek tavsiye edilmez çünkü Veri büyüklüğü ve RAM kullanım kısıtı bulunmaktadır.

 

 

 

 

Oracle Veritabanı kullanırken lisanslamaya çok çok dikkat edilmelidir gerek duyulmayan sürüm ve özellikler kullanılmamalıdır. Her kurumun iş kritikliği ve durumları farklı olmakla beraber Genel olarak şu söylenebilir. Eğer Disaster Recovery e ihtiyacınız yoksa, Compression, paralellik ve Encryption gibi özellikler kullanmıyorsanız sadece High availability sizin için önemliyse Enterprise edition kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü geri kalan bir çok özellik zaten Standart editionda bulunmakla beraber Real Application Cluster özelliği Standart edition dada bulunmaktadır.

 

 

Bunun gibi bir çok örnek ve durum verilebilir. Oracle Veritabanı kurulumu yapmadan önce tüm ihtiyaç ve gereksinimler ortaya konmalı ve ona göre kullanılmalıdır.

 

En çok yanlışa düşülen konulardan birisi Enterprise editionda tüm özellikler ve seçeneklerin dahil olması konusudur. Yani Sadece Enterprise edition lisansı bulunan bir kurumun yukardaki tablolarda da belirttiğim gibi mesela Partitioning ve Compression gibi özellikler bu lisansa dahil değildir. Enterprise edition kullanan kurumlar yukardaki tabloda Ekstra lisans maliyeti diye belirtilen tüm özellikler için Enterprise edition lisansı bulunsada ekstra ücret ödemeleri gerekmektedir.

 

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *