ORACLE RMAN Dersleri -1

Merhaba, yeni bir ORACLE RMAN yazı serisine başlıyoruz. Yazılar çok uzun ve sıkıcı olmayacak kısa, açıklayıcı ve örnek temalı gideceğiz. Haydi başlayalım.

 

RMAN NEDİR :

RMAN Oracle veritabanı yazılımı kurulduktan sonra ücretsiz olarak gelen yedekleme ve kurtarma aracıdır. Oracle veritabanları için vazgeçilmez bir araçtır.

RMAN NEDEN ÖNEMLİ ?

Veritabanlarımız beklenmedik durumlarda bozulabilir, hatayla veri dosyası silinebilir vb gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi olaylar yaşandığında müdahale edebilmek için düzenli şekilde yedek almalıyız.

RMAN, Veritabanı yöneticilerinin sıklıkla kullandığı bir yedek alma ve kurtarma aracıdır. Yedekler doğru bir şekilde alınıyor mu, yedek alınırken sistemimiz yavaş çalışıyor mu ? eğer çalışıyorsa RMAN nasıl daha iyi konfigüre edilebilir ?

Bu gibi sorunlara yerinde müdahale edebilmek ve sorumluluklarımızı yerine getirebilmek için RMAN’i iyi bir şekilde bilmemiz gerekir.

 

RMAN KULLANMASAK ?

Yedek almak için RMAN kullanmak zorunda değiliz, ancak bunu her hafta yürüyerek İzmirden-İstanbula gitmek gibi düşünebiliriz. RMAN ile alınan yedekler daha optimize ve daha sağlıklı alınacağı gibi veritabanı bozulmalarına karşı da kurtarma özelli vardır.

 

KAÇ ÇEŞİT BACKUP TÜRÜ VAR ?

RMAN’de

  • Full
  • Incremental

BACKUP olmak üzere iki çeşit backup türü vardır ancak Incremental Backup’da kendi içinde 3’e ayrılır. RMAN’in ayrıca Datafile, Tablespace, controlfile, spfile… gibi dosyaları da yedekleyebilir. Çeşit olarak yazmak ne kadar doğru bilmiyorum ancak Hot backup ve Cold bakup dediğimiz veritabanı açık ve kapalıyken ki backup yöntemi var ancak onları kategori olarak dahil etmedim ben daha çok bir yöntem olarak sınıflandırıyorum.

 

Bu yazıyı burada bitirelim bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

 

 

About Deniz Parlak

Hi, i’m Security Data Scientist & Data Engineer at My Security Analytics. I have experienced Advance Python, Machine Learning and Big Data tools. Also i worked Oracle Database Administration, Migration and upgrade projects. For your questions [email protected]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *