Oracle Enterprise Manager Cloud Control 13c Windows Agent Ekleme

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Oracle Enterprise Manager Cloud Control 13c ye Windows Agent ı ekleyip host olarak monitor etmeyi anlatacağım.

 

Enterprise Manager Cloud Control toolu Oracle ın en gelişmiş monitoring (izleme) yazılımıdır. Bu yazılımla Oracle Database i, Listener ı, ASM i, Exadata yı, Oracle Database Appliance sı, Sunucuları, Goldengate i ve hatta SQL Server gibi Non Oracle sistemleri bile izleyebilirsiniz.

Ben bu yazımda Windows Server ı Cloud Control 13c ye eklemeyi anlatacağım.

Cloud Control 13c ye Windows Server ı Silent olarakta ekleyebilirsiniz Cloud control üstünden Cygwin toolunu kurararakta ekleyebilirsiniz.

Cygwin toolu Windows ortamlarda SSH özelliği getiren bir third party yazılımdır. Bu toolu kurup konfigure ettiğiniz zaman Windows servera da başka sunuculardan ssh yapabilirsiniz. Bu makalede anlattığım Oracle Enterprise Manager Cloud Control 13c diğer adıyla OMS (Oracle Management Server) yazılımımız Linux üstünde kurulduğu için Windows ortamları kurulabilmesi için Cygwin kurulmalıdır.

Cygwin yazılımını bu linkten indirip kuruyoruz. Cygwin in kurulumunda bu linki takip edebilirsiniz. Cygwin kurulumu bittikten sonra bu C:\cygwin\Cygwin.bat bat dosyasını çalıştırıyoruz ve aşağıdaki komutlarla konfigure ediyoruz.

mkpasswd --local > /etc/passwd

mkgroup --local > /etc/group

ssh-host-config komutunu çalıştırıp konfigure ediyoruz.

Bu işlem düzgün bir şekilde tamamlandıktan sonra Cloud control üstünden aşağıdaki adımlarla ekliyoruz.

Bu adımda sunucunun hostname ve domain name ini aşağıdaki kutuya girip platformu seçiyoruz, benim bu makalede ortamım Windows 64 bit o yüzden onu seçtim.

 

Bu adımda bilgileri doğru girdikten sonra next deyip Deploy Agent butonuna tıklayıp agent deployunu başlatıyoruz.

Agent deployu yukardaki gibi düzgün bir şekilde tamamlanmıştır. Targets–>Hosts sekmesinden ilgili hostu seçip açınca aşağıdaki gibi CPU,Memory,File system ve Network Utilizationu monitor etmeye başladığını görüyoruz.

 

Böylece bu yazımında sonuna gelmiş bulunmaktayız bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle esen kalın…

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

One comment

  1. I’m also commenting to let you be aware of of the remarkable experience my princess gained reading your blog. She discovered numerous issues, including what it is like to have an amazing coaching heart to have other individuals effortlessly comprehend specific grueling subject matter. You really exceeded visitors’ expectations. Many thanks for producing such practical, trusted, informative and also cool thoughts on the topic to Janet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *