Oracle AWR(Automatic Workload Repository) Raporları -2

Merhaba Oracle AWR yazısına devam ediyorum. Bir önceki yazıda AWR’yi kısaca tanıdık, manuel veya OEM üzerinden snapshot almayı inceledik. Şimdi AWR raporlarının oluşturulmasına bakacağız.

Yine iki şekilde bu raporları oluşturabiliriz;

1-) sql*plus kullanarak

2-) OEM üzerinden

Önce 1. yöntemi kullanarak oluşturalım ;
  • sql*plus’a bağlanalım ve $ORACLE_HOME/rdbms/admin/awrrpt.sql scriptini çalıştıralım

  • Bizden raporu hangi formatta çıkaracağımızı soruyor burası size kalmış. html yazıp devam ediyorum.

  • Şimdide kaç günlük snapshot görmek istediğimizi soruyor. Eğer belirli bir gün yaşadığınız bir problem varsa ona göre bir gün sayısı belirleyebilirsiniz ben örnek yaptığım için 3 yazıp devam ediyorum.

  • 3 gün içindeki snapshot’lar listelendi(Sanal makina sürekli açık kalmadığı için bu kadar alabilmiş). Bizden rapor için bir başlangıç ve bitiş snapshot ID ‘ si istiyor bunu girdikten sonrada raporumuza bir isim vermemizi isteyecek. Bu işlemleri gerçekleştirelim.

Raporumuz hazır, resimde görülen raporun ilk sayfası aşağıya doğru detaylı sonuçlar ve parametrelerin sonuçları var o konuya farklı bir yazıda değineceğim. Bir sonraki yazıda OEM üzerinden bu raporun oluşturulmasına bakacağız şimdilik görüşmek üzere.

 

About Deniz Parlak

Hi, i’m Security Data Scientist & Data Engineer at My Security Analytics. I have experienced Advance Python, Machine Learning and Big Data tools. Also i worked Oracle Database Administration, Migration and upgrade projects. For your questions [email protected]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *