Oracle AWR(Automatic Workload Repository) Raporları -1

Merhaba, bu üç bölümlük yazı serimde Oracle database’imizde belirli zaman aralıklarında alınan snapshat’lar üzerinden raporlama kısmına değinmek istedim. Bu konu veritabanımızın yoğun çalıştığı zamanlarda alınan snapshotlar üzerinden yapılacak olan raporlamayla birlikte, bize performans sorunlarını veya nelerin yanlış gittiğine dair bilgi vermekte önemli bir rol oynar.

AWR veritabanımızı oluşturduğumuzda otomatik olarak oluşur ancak kendimizde Oracle software ile hazır gelen catwr.sql ile de otomatik olarak oluşturabiliriz.

AWR snapshot’lar üzerinden sorgulama yapar dedik, bu snapshot’lar 60 dk’da bir oluşur ve belirli bir süre saklanır.

Bu detayları şu sorgu ile öğrenebiliriz.

SQL> select snap_interval, retention from dba_hist_wr_control;

Bu snapshotlar otomatik olarak oluştuğu gibi istersek kendimiz de oluşturabiliriz.

SQL> execute dbms_workload_repository.create_snapshot;

Veya OEM üzerinden de oluşturabiliriz

Böylelikle iki şekilde de snapshot oluşturmuş olduk bir sonraki adımda AWR raporlarının oluşturulmasına bakacağız.

Görüşmek üzere.

Deniz Parlak

Hi, I'm a Computer Engineering student in Dumlupınar University.I will graduate next year. I did an internship TurkNet Telecominication Company in 2018 June- 2018 September. I had experience Linux/Unix system, SQL Server Management , SSRS, Mysql Database Management,Troubleshooting performance issues in Linux. I also interested Oracle database and technologies. I want to work as Oracle DBA after my University. I am practicing Unix, Exadata, Orace Cloud, Oracle RAC, Dataguard, EBS, Oracle BI and etc and i hope the articles will be helpful. Any questions, or support please write email deniz.parlak@yahoo.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *