Oracle 19c Veritabanına Bağlanma ve Enterprise Manager ile İzleme

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Oracle 19c Veritabanına Bağlanma ve Enterprise Manager ile İzlemeyi anlatıyor olacağım.

 

Bu yazıdan önce bir önceki yazıyı okumanızı tavsiye ederim, bu yazı önceki yazının devamı niteliğindedir.

Oracle 19c Veritabanı Kurulumu -1 Software Kurulumu

 

 

Veritabanı kurulumu sonrası kurduğunuz veritabanına DBA olarak mRemote,SecureCRT yada putty gibi yazılımlarla sunucu üstünden bağlanabilirsiniz. Yada Enterprise manager, PL/SQL Developer ve Toad gibi ücretli yazılımlarla da bağlanabilirsiniz.

 

Enterprise Manager

Enterprise Manager Oracle ın en gelişmiş monitoring (izleme) yazılımıdır. Cloud Control kurulmayan ve sadece Database server olan yerlerde Enterprise manager ı konfigüre edip açabilirsiniz. Oracle 12c ile beraber enterprise manager ın adı Enterprise manager Express olarak değişti. Birden çok veritabanı ve sunucunun olduğu orta ve büyük ölçekli kurumlarda her veritabanı için Enterprise manager ı konfigüre etmek gereksiz kaynak israfıdır. Bunun yerine ayrı bir sunucuya Enterprise manager cloud control ürününü kurabilirsiniz.

Oracle Enterprise Manager Cloud Control diğer adıyla Oracle Management Server (OMS) merkezi bir monitoring yazılımıdır. Bu yazılımı bir sunucu üstünde aşağıdaki gibi kurup kurumdaki tüm Veritabanlarını,sunucuları, Goldengate i, Exadata, Oracle Database Appliance vb Oracle, non Oracle sistemleri ekleyerek izleyebilir ve alertler oluşturabilirsiniz.

Enterprise Manager Cloud Control yazılımıyla Oracle Database i, Listener ı, ASM i, Exadata yı, Oracle Database Appliance sı, Sunucuları, Goldengate i ve hatta SQL Server gibi Non Oracle sistemleri bile izleyebilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi giriş sayfası geliyor. Giriş sayfasından aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Veritabanının ne kadar süredir ayakta olduğu, Single mı RAC mı olduğu, Database name i, hostname i vb durumlarını görebiliyoruz.

Son 24 saatteki veritabanındaki incidentları ve Performance sın özeti gibi bilgilerde bulabilirsiniz.

 

Üst menüde bulunan Performance sekmesinden veritabanının detaylı performans durumunuda görüntüleyebilirsiniz.

Özellikle Database Administrator ler için Toad ve Enterprise manager gibi yazılımlar monitor ve veritabanı yönetimini kolaylaştıran yazılımlardır.

 

 

Veritabanı profile ı set edilip database e aşağıdaki gibi sqlplus üstünden bağlanıp sorgu çekebilirsiniz.

 

select version from v$instance;

 

 

 

Listenerı aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz.

 

Listener ayaktaysa Toad gibi yazılımlarla Makine adı yada IP si, Port u , SID, Kullanıcı adı,şifreyi girip aşağıdaki gibi bağlanabilirsiniz.

 

 

Toadla aşağıdaki gibi bağlanılabilir.

 

 

 

 

 

 

Eğer Oracle 18c Veritabanı kurulumunu da merak ediyorsanız aşağıdaki linkten Oracle 18c kurulumunu okuyabilirsiniz.

Oracle 18c Veritabanı Kurulumu -1 Software Kurulumu

 

 

 

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *