Oracle 12c ile Gelen Yenilikler -3

Merhaba,

Oracle 12c ile gelen yenilikleri öğrendikçe anlatmaya devam ediyorum. Bu yazımda önceki 2 yazımda anlattığım Oracle 12c veritabanının başka başka özelliklerini anlatacağım. Oracle 12c ile gelen 500 den fazla yeni özellik olduğu için özellikleri öğren öğren bitmiyor 🙂

Oracle database 12c

 

 

Cross Platform Backup & Restore: Oracle 12c den önceki sürümlerde Bir platformda bulunan database den alınan backup farklı bir platformda oluşturulan database e restore edilemiyordu. Yani IBM AIX platformunda bulunan bir Oracle veritabanından alınan bir full backup, Linux Redhat , HP-UX yada Sun Solaris ortamındaki bir database e Restore edilemiyordu. Buda kaynak planlama için sıkıntı teşkil ediyordu işte bu sürümde bu özellik nihayet geldi. Oracle 12c ile beraber alınan bir backup hangi platformdan alınırsa alınsın farklı bir platforma Restore edilebilecek.

Bu özellik şirketler açısından çok kolaylık sağlayacak bir özellik olacak. Örneğin; Bir defasında HP-UX ortamında bulunan bir database den kullanıcı hatası sonucu data kaybı yaşanmıştı. Kaybedilen data kritik bir data olduğu için bu datayı mutlaka Backup tan Restore etmemiz gerekiyordu. Kaynak planlama tarafı ise yeni projelerde artık HP-UX sunucular değil IBM-AIX ve Linux Redhat sunucular vermekteydi. Bu datayı kurtarmak için mutlaka HP-UX bir sunucunun bulunması firmalar açısından çok zor bir durumdu. Yeni dönemde bu sıkıntının yaşanmayacak olması çok mutluluk verici bir durum olacaktır. Bu özelliği kullanmak ise çok kolay Backup alırken aşağıdaki ifade benzeri bir ifadeyle backup alınacaktır.

BACKUP TO PLATFORM ...

Alınan bu platform uyumlu backup ı restore etmek de aynı şekilde aşağıdaki gibi çok kolay olacaktır.

RESTORE FROM PLATFORM ...

New Administrative Users: Oracle 12c ile beraber eski admin yetkili kullanıcılara ek olarak 3 yeni admin yetkili kullanıcılar geldi. Oracle 11g ye kadar SYSDBA,SYSASM ve SYSOPER admin kullanıcıları varken Oracle 12c ile beraber SYSDG, SYSBACKUP ve SYSKM kullanıcılarıda geldi.

Yeni Gelen kullanıcılardan SYSDG kullanıcısı Dataguard olaylarını yönetmek için getirilen bir kullanıcıdır.

SYSBACKUP kullanıcısı ise RMAN ( Recovery Manager ) operasyonlarını yönetmek için getirilen bir kullanıcıdır.

SYSKM kullanıcısı ise Transparent Data Encryption operasyonlarında KEY management tipi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır.

Online Move Partition: Oracle 12c ye kadar Partition lar online olarak taşınamıyordu yeni gelen Oracle 12c ile beraber çok kolayca DDL (Create,Truncate…) ve DML (İnsert, update…) operasyonları önlenmeden Partitionlar online olarak aşağıdaki gibi taşınabiliyor.

ALTER TABLE <table name> 
MOVE PARTITION <partition name> ONLINE

Identity Column: Oracle bugüne kadar diğer veritabanlarında olan otomatik sayı üretme mekanizmasına doğrudan sahip değildi Oracle 12c ile beraber gelen İdentity Column özelliği ile bu ihtiyacıda karşılamış oldu. Artık id tipi kolonların otomatik olarak değeri Oracle tarafından verilmiş olacak. Aşağıda bunun örneği bulunmaktadır.

SQL> CREATE TABLE identity_test_table 
(
 id NUMBER GENERATED BY DEFAULT ON NULL AS IDENTITY, 
name VARCHAR2(30)
 );
SQL> INSERT INTO identity_test_table (name) VALUES ('Mehmet Salih Deveci');

1 row created.
SQL> INSERT INTO identity_test_table (name) VALUES ('Larry Ellison');

1 row created.

SQL> Commit;
Commit Completed.

SQL> select * from identity_test_table;
	ID NAME
---------- ------------------------------
	 1 Mehmet Salih Deveci
	 2 Larry Ellison

SQL>

TOP-N Queries: Oracle 12c ye kadar tablo kayıtlarının şu kadarlık kaydını getir gibi ifadeler rownum ile yapılıyordu. SQL Server daki gibi top 10 veya top 1000 kaydı getir diyemiyorduk. Bu versiyonla bu ve buna benzer özellikleri aşağıdaki gibi kullanabiliyoruz.

SELECT * FROM personel ORDER BY age
FETCH FIRST 10 ROWS ONLY;

Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş bulunmaktayım bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle esen kalın.

 

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *