Mapping ile Tablo Aktarılması 2 – ODI Dersleri 6

Merhaba arkadaşlar, bu gün ki makalemizde mapping işlemlerine devam edeceğiz.

Okumadıysanız öncelikle mappingin logical tanımlamalarını gerçekleştirdiğimiz makalemi okumanızı tavsiye ederim. Makaleye buradan erişebilirsiniz.

 

Bu gün ki makalemizde Pyhsical sekmesinde yer alan ayarlamaları yapacağız.  Physical sekmesini tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Bu ekran ile datanın fiziksel olarak hangi yöntemler ile aktarılacağını ayarlicaz.

 

Bu ekranda diğer kısımlardan farklı olarak source ve target tablolarının dışında arada bir temp tabloda oluşmuştur. Bu temp tablo bizim seçtiğimiz aktarım yöntemine göre değişiklik gösterebilir.  Örnek görüntümüzde temp tablo target tarafta create edilecektir. Bu seçimleri knowledge module kısmından gerçekleştiriyoruz. Temp tabloları loading knowledge module (LKM) ile seçerken ana tablolarda Integration Knowledge Module (IKM) ile gerçekleştiriyoruz.

Buradan istediğimiz yöntemi seçerek tablonun katarımı gerçekleştirebiliriz. Örneğin büyük tabloları Bulk – External Table olarak aktarabileceğimiz gibi No work table  GLOBAL i seçerek temp tablosuzda aktarımı gerçekleştirebiliriz. Aktarımımıza en uygun LKM yi seçtikten sonra temp tablonun drop create mi olacağınıda belirtmemiz gerekmektedir.

Work tablonun knowledge modulunu set ettikten sonra target tablosunun da knowledge modulunu ayarlamamız gerekmektedir. IKM seçenekleri de LKM gibi çeşitli yöntemleri barındırmaktadır. Bunlardan aktarımımıza en uygun olanı seçmemiz gerekmektedir.

 

 IKM de options kısmında temp tabloya oranla çok daha fazla ayarlanacak özellik bulunmaktadır. Target tablonun her aktarımda drop create mi olacağı yoksa truncate insert mu olacağını belirleriz. Veya aktarım esnasında performans arttırıcı hintler kullanabiliriz. Tablo üzerinde bulunan indexler üzerinde aktarım esnasında oynamalar yapabiliriz. Aktarımdan önce tablo üzerindeki constraint leri disable edip aktarım sonrası tekrar enable edebiliriz.

 

Knowledge modulu kısmını toparlayacak olursam, datanın source ortamdan target ortama fiziksel olarak nasıl aktarılacağını belirlediğimiz kısımdır. Bu kısım mappingin en önemli kısımlarından biridir. Burada gözden kaçan bir opsiyon datanın hatalı aktarılmasına sebep olacaktır.

Mappingin son halini kaydettikten sonra run ile aktarımı çalıştırıp doğruluğunu kontrol edebiliriz.

Bir makalenin daha sonuna geldik, esenle kalın..

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *