Mapping 1 – ODI Dersleri 5

Merhaba arkadaşlar, bu gün ODI de MSSQL database inden Oracle database’ine ODI mapping ile tablo aktarılmasını göreceğiz.

 

Mapping’in yapıla bilinmesi için öncelikle model tanımlanmasını gerekmektedir. Bu yüzden okumadıysanız öncelikle Model Tanımlama makalesini okumanızı tavsiye ederim. Makaleye aşağıdaki link ile ulaşabilirsiniz.

Model Tanımlama -ODI Dersleri 4

Mapping tanımlamalarını Designer sekmesi altında yapmaktayız. Aşağıda görüldüğü gibi mappingi tanımlamak istediğimiz klasörü açıp mapping sekmesine gelip sağ tık ile new mapping ile yeni bir mapping tanımlaması yapabiliriz.

Tanımladığımızı mapping’e çift tıkladıktan sonra sağ tarafta boş bir ekran açılacaktır. Buraya mappingini yapmak istediğimiz tabloları sürükleyip bırakıyoruz. Bu tabloları Designer altına tanımlanmış olduğumuz model kısmından alıyoruz.

Daha sonra iki tablo arasında match işleminin yapıyoruz. Aşağıdaki gibi 2 farklı match opsiyonu vardır. Bunları ilki By Name seçeneğidir. Bu seçenek sayesinde aynı ada sahip olan kolonları eşleştirecektir. İkinci seçenek ise By position dir. Bununla da aynı sıraya sahip kolonları eşleştirecektir isimleri farklı olsa bile.

 

Diğer bir seçmemiz gereken kısım ise Create Actions kısmını. Bu kısımda bulunan Auto Map seçeneğini seçersek ODI bizim yukarıda belirlediğimiz seçeneğe göre map işlemini otomatik yapar. Bu seçenekteki tiki kaldırdığımızda kolonları tek tek biz kendimiz eşleştirmek zorunda kalırız.

 

Ben genelde target kısmında tanımladığım tablonun kolonlarını source ile birebir aynı yaptığım için By Name seçeneğini ve Auto Map seçeneğini tercih ediyorum. Sizin senaryonuzda hangi seçenekler gerekiyorsa onu kullanabilirsiniz.

Bu şekilde map yaparsak data üzerinde her hangi bir manipülasyon yapılmadan full data şeklinde aktarmış oluruz.

İstersek araya istediğimiz kolon üzerine filtre ekleyip, aktarımı o filtre uygulanarak yapabiliriz. Veya 2 tabloyu join leyip sonucunu target tablosuna basabiliriz. ODI de bunlar gibi bir çok component vardır. Bunları ihtiyacımız doğrultusunda kullanabiliriz.

Mappingin devamına bir sonraki makalede devam edeceğiz.  Esenle kalın..

 

 39,440 views last month,  6 views today

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *