Logical Architecture – ODI Dersleri 3

Merhaba arkadaşlar, bu gün ki makalemde Odi de Logical şema nasıl tanımlanır konusuna değineceğim.

Bir önceki makalemde logical şemadan önce tanımlanması gereken pyhsically şema tanımlanmasından bahsetmiştim, okumadıysanız öncelikle onu okumanızı tavsiye ederim. Makaleye buradan erişebilirsiniz.

 

Logical şema, fiziksel olarak tanımlanan database in odi studio içerisinde kullanılmasını sağlar. Bu yüzden fiziksel şema tanımlandıktan sonra logical şema tanımlanmasının yapılması gerekmektedir. Örnek logical şema tanımlama ekranı aşağıdaki gibidir.

Bu ekranı açabilmek için topology’ e gelip logical architecture kısmını tıklayıp daha sonra tanımlamak istediğimiz teknolojinin üstüne gelip new logical schema dememiz gerekmektedir.

Ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi oluşturacağımız logical şemaya bir isim vermemiz gerekiyor. Bunun dışında odi üzerine tanımlanan her context için bir fiziksel şema tanımlamamız gerekmektedir.

 

Bu nokta da context mantığından biraz bahsetmek istiyorum. Context execute etmek istediğimiz bir taskın tek tanımlama ile birden fazla database üzerinde çalışmasına olanak sağlar. Örneğimizde ki Context lere bakacak olursak, executing sırasında DEV context ‘i seçilirse gidip development ortamında çalıştıracak task’ı veya Prod u seçtiğinde gidip prod db ye bağlanıp orada yapacaktır bütün işlemleri. Bu yapıyı sağlayabilmek için logical şema tanımlanırken her context için olması gereken doğru fiziksel şemanın tanımlanması gerekmektedir.

 

Context kullanmak tamamen size kalmış bir durumdur. N tane context oluşturabileceğimiz gibi tek bir tane de kullanabiliriz. Tek olduğunda bir fiziksel şema tanımlamamız yeterli olacaktır.

Logical şemayı tanımlayıp kaydettiğimizde, physical şema kısmına geri dönüp context kısmını kontrol ettiğimizde tanımladığımız Logical şemanın otomatik olarak buraya geldiğini göreceksiniz.

 

 

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra database i odi studio içerisinde kullanmaya başlayabiliriz.

 

Bir makalenin daha sonuna geldik, esenle kalın..

 5,338 views last month,  1 views today

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *