Linux Arama Komutları ve Kullanımları

Merhaba Değerli Arkadaşlar….

Bu yazımda sizlere Linuxta kullanılan Arama komutlarını anlatacağım. Daha önceki yazılarımda Dosya, Sistem bilgileri ve Process komutlarını ele almıştım. Bu yazıyı okumadan önce bir önceki yazıları okursanız sizin için daha faydalı olacağına inanıyorum.

4.Arama Komutları

Linuxta dosyaların içeriklerinde belirli patternleri aramak için belirli komutlar vardır.Bu komutları aşağıda maddeler halinde belirteceğim. Bu komutların dışında aynı işlevi gerçekleyen komutlar olabilir ancak ben en önemli gördüğüm komutları anlatıyor olacağım. Linux ta kullanılan Arama komutları aşağıdakilerdir.

 • grep
 • sed
 • find
 • locate

grep komutu: Linux kullanıcılarının en çok kullandığı avam tabiriyle haşir neşir olduğu bir komutdur. Açılımı ise Global Regular Expression Printer (evrensel düzenli ifade yazicisi) şeklindedir. Grep komutunun en temel işlevi Belirli bir  ifadeyi,kelimeyi yada patterni bir dosya içinde bir metin içinde aramasıdır. Bu komutu önemine binaen daha ayrıntılı anlatacağım. Aşağıda farklı şekillerde kullanılan grep örneklerini anlattım. Örnekleri uygulamanız daha erken öğrenmenizi sağlayacaktır.

1.  $ grep “Aranacak Pattern”   DosyaAdı  :   Belli bir patterni dosyada Aramaya yarar.

Yukarıdaki örnek KişiselBilgiler adlı dosyada “mehmet” ifadesi geçen satırları listelemeye yarar.

2.  $ grep -c “Pattern” DosyaAdı : Belirtilen dosyada Girilen patternle eşleşen satır sayısını döndürür.


Yukarıdaki örnekte “mehmet” ifadesi KişiselBilgiler adlı dosyada 4 satırda geçtiği için sonuç olarak 4 sayısını döndürmüştür.

3. $ grep -i “Pattern” DosyaAdı :  Girilen patternde büyük /küçük harf ayrımı yapmadan arama yapar.

 

Yukarıdaki örnekte küçük harfle aranan “deveci” patternini büyük küçük harf ayrımı yapmadan yaptığı aramayla eşleşen “DeVeci” adlı kelimeyi döndürdü.

4.  $ grep  -v “Pattern”  DosyaAdı  : Girilen patternle eşleşen Satırların Dışındaki Satırları listelemeye yarar.

                             

Yukarıdaki örnekte KişiselBilgiler Dosyasında “mehmet” ifadesi geçen satırların dışındaki satırlar listelenmiştir.

5. $  grep -r “Pattern” Dosya Adı: Girilen patterni recursive (öz yineleme) olarak Alt dosyalar dahil belirtilen dosyanın her yerinde arama yapar.Yukarıdaki örnekte “Oracle” patterni deveci adlı dizinde ve onun içerdiği dosyalarda arama yaptı. Sonunda KişiselBilgiler adlı dosyada “Oracle” patternini buldu ve dosya adıyla beraber listeleme yaptı.

Not: grep ile Regular expressions (Düzenli ifadeler) dediğimiz ifadelerde çokça kullanılır. Aşağıda kullanım şekillerini ve ne işe yaradıklarına bakalım.

 • grep ^ “Pattern” Dosya Adı :  ^ ifadesi ile Pattern de belirtilen Kelime yada Harf ile başlayan ifadeler listelenir.

 • grep ^[a-z]  DosyaAdı :  Bu ifade de a-z arasındaki harflerle başlayan satırlar listelenir. [a-z] Yerine [A-Z] yada [0-9] gibi ifadelerde yazılabilir.
 • grep “Pattern” $ DosyaAdı : Bu ifade de Patternle biten kelimeler listelenir. Kullanımı aşağıdaki gibidir.

sed komutu: Bu komut grep komutuna benzer bir komuttur. Komutun görevi metin dosyalarının içeriklerini belirtilen patterne göre değiştirip ekrana basar. Ancak değişiklik kaynak dosyaya yansımaz onu tekrar kaydetmelisiniz. Kullanım şekli aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi “mehmet” geçen ifadeleri komut buldu onun yerine komut satırından girilen “muhammed” ifadesi geldi. Yalnız kaynak dosyasına bu yansımaz. O şekilde değiştirmek istiyorsanız Dosya komutlarında belirttiğim şekilde dosyaya kayıtlar yapabilirsiniz.

sed komutunun farklı parametrelerdeki işlevleri aşağıdaki gibidir.

 • w parametresi ile dosyaya yazma yapılır.
 • d parametresi ile satır silme işlemi yapılır.
 • r parametresi ile bir dosya okunur.
 • p parametresi ile satır ekrana basılır.

find komutu: Bu komut ile dosya arama işlemleri yapılır. Yani bu komut ile bilmediğimiz bir dizinin altındaki bir dosyayı bulabiliriz. Farklı kullanım şekli ve örnekleri aşağıdaki gibidir. Bu komut için root olmalısınız.

 • find / -name “DosyaAdı” : Bu kullanımda sistemde Belirtilen bir Dosya Adı bulunur. Kullanımı aşağıdaki gibidir.

 • find / -name  “DosyaAdı” *  : Burda belirtilen bir dosya adına benzer dosyalar bulunur.

not:find ve sed komutlarında da grep komutunda olduğu gibi regular expressions lar kullanılabilir.

locate komutu: Locate de tıpkı find komutu gibi bir dosya arama komutudur. Fakat find komutundan daha hızlı çalışır ve çokça kullanılır. Find, realtime da arama yaptığı için biraz daha yavaştır ancak locate komutu daha önceden kataloglanmış bir veritabanından yada bellekten arama yapar. Bu yüzdendir ki locate komutu find komutuna göre çok hızlı sonuç üretir. Komutun kullanım şekilleri aşağıdaki gibidir.

 • locate DosyaAdı : Bu şekilde sistemde belirtilen bir dosya adı hızlıca bulunup kullanıcıya sunulur.

 • locate -i DosyaAdı: Bu şekilde kullanıldığında DosyaAdını büyük küçük harf ayrımı yapmadan karakterleri arar.

Böylece bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle Esen Kalın…!!

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

One comment

 1. Merhaba Salih bey Linux da hard diskin data’sında unicod, utf8, utf7, vb dil kodlamarına göre arama yapan bir grep veya program var mı ? genel komu lisanlı olması tercihli 🙂 Aslında aradığım şey dtSearch adında bir programın(http://www.dtsearch.com/) genel komu lisanlı bir versiyonu (linux yada windows fark etmez)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *