JAVASCRİPT DİLİNE GİRİŞ

                             JAVASCRİPT DİLİ

Java script internet üzerinde ki bütün önemli browserlar da (İnternet  Explorer, firefox, Chrome, Opera ve Safari )  çalışan en popüler bir script dilidir.Javascript i Öğrenebilmek için bu dilin tabanını oluşturan veya dilin gelişmesinde rol oynayan HTML ve XHTML Bilmemiz Gerekiyor.

JavaScript Nedir?

 1.      Javascript Html Sayfalarına Etkileşim yani interactivity eklemenmesi için Tasarlanmıştır.
 2.     Javascript bir script dilidir.
 3.     Script dili bilindiği gibi lightweight yani hafif bir programlama dilidir öğrenmeside kolaydır.
 4.     Javascript genellikle Html Sayfalarına Gömülür yani Html kodları arasında bulunurlar.
 5.     Javascript Yorumlanmış bir dildir yani scriptler önceden bir derleme  olmadan çalışırlar.

Java Ve Javascript Aynımıdır?

Hayır kesinlikle aynı şeyler değildir tam tersine Java ve Javascript tamamıyla farklı 2 dil olmakla beraber farklı 2 kavram ve Tasarımdır.Java Sun Microsystem tarafından design edilmiş çok komplex ve güçlü bir dildir ve C ile C++ la aynı kategoride olan bir programlama dilidir.

JavaScript ile Ne Yapılabilir?

 • JavaScript Html Tasarımcılarına Bir programlama aracı sunar.Bilindiği gibi Html yazarların normalde programcı değillerdir fakat JavaScript bir Script dili olduğu için JavaScript dili ile Html kodları yazanlar gerçek bir programcı görünümü kazanacaklardır.Ayrıca Java Script gerçekten çok basit bir Syntax (Söz dizimine) a sahiptir.Neredeyse herkes çok küçükde olsa kodları Html sayfalarına koyar.
 • JavaScript ile dinamik text dosyalarını Html Sayfalarına koyabiliriz. document.write(“<h1>”+name+”</h1>”);   gibi…
 • JavaScriptler Events lara yani olaylara erişebilir ve kontrol edebilirler.Javascript kodu herhangi bir sayfanın yüklenmesi başlarken veya biterken veya kullanıcı bir şeye tıkladığında ki event i kontrol edebilir icra edilirken.
 • JavaScript HTML bileşenlerini okuyabilir ve yazabilir.JavaScriptler Aynı zamanda okudukları Html bileşenlerini değiştiredebilirler.
 • JavaScript bir datayı onaylamak(validate) ve doğrulamak  içinde kullanılır.JavaScriptler data server a ulaşmadan onları Onaylayabiliyor.
 • JavaScript Sayfaya giren kullanıcının browser ının algılayabilir.
 • Javascript İnternet Sayfalarında Özellikle Asp.net gibi dillerde bir bilgiyi depolamak için kullanılan Cookies ler oluşturmada kullanılabilir.

JavaScript in Gerçek Adının ECMAScript Olduğunu Biliyormuydunuz??

JavaScriptin Resmi Adı Aslında ECMAScript dir.Ve EcmaScript Aslında Resmi bir JavaScript Standartıdır.Bu dil Brendan Eich At Netscape tarafından bulundu ve Bütün Netscape ve Microsoft browser larında 1996 dan beri görünmeye başladı.Ve JavaScript dili İnternational Standart Organization (ISO) tarafından 1998 de kabul edildi ve bu dil halen gelişimini büyük bir hızla devam ettiririyor.

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

 1,260 views last month,  2 views today

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

2 comments

 1. rica etsem bana java yı kolay hazırlayabilen bir tene site ismi veya program ismi söyleyebilir misiniz ?

 2. serçeye uçma kıvraklıgını ögreten onu yaratandır…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *