FİBONACCİ SAYILARI

Fibonacci sayıları çok ilginç sayılardan meydana gelir ve kainattaki bir çok nesnede görülen 1.6187 altın oran değeri yine fibonacci sayıları arasında da görülür.Bu Sayılar şöyledir 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89 144 ..

#include<stdio.h>
#include<conio.h>
int fibonacci(int);
void main()
{
int n;
printf(“bir sayi giriniz:”);
scanf(“%d”,&n);
printf(“%d”,fibonacci(n));
getch();
}
int fibonacci(int n)
{
if(n<=1) return 1;
return fibonacci(n-1)+fibonacci(n-2);
}

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var mehmet.deveci@gridgroup.com.tr adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

 231 views last month,  3 views today

About Mehmet Salih Deveci

blank
I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience. I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource. I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks. I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients. If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress mehmetsalih.deveci@outlook.com. -                                                                                                                                                                                                                                                 - Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  mehmetsalih.deveci@outlook.com a mail atabilirsiniz.

Check Also

blank

Visual Kriptografi Ulutaş ın Metodu -6

İkinci Share in Üretilmesi Share ler için pattern seçme sürecinde üç share in patternleri belirlenirken …

24 comments

 1. blank

  mb.
  mehmet bey ben barış
  önceikle böyle bir siteyi tasarladığınız için tsk ederim gecekten güze olmuş

  fibonacci hakkında yeterin ce bilgi alamadım…

  ben pro. da yeniyim ve c# öğrniyorum

  size bir sorun olacak yardım cı olursanız çok memnun olurum

  kullancı tarafından girilen ilk ‘n’ tane fibonacci serisi elmanının ekrana yazan algoritmayı yazınız akış diyagramını çiziniz ….

  bu hocamın verdigi bir soru hiç bir şeyi yapamıyorum şimdiden çok tskler……cevab çok acil lütfen….=(

  • blank

   dostum bu örnekte verdiğim kodda girilen n.indisteki fibonacci sayısını veriyo sana bu program senin istediğinse aynısı nerdeyse ilk n tane fibonacci serisini bulabilmen içinde yapman gereken bir for döngüsüne benim fibonacci(int n) fonksiyonunu koyup herseferinde çıkan değeri printf le yada cout la ekrana bastırmaktır…akış diyagramına gelince burada onu çizmem çok zor yapman gereken fibonaccinin algoritmasını akış diyagramına dökmektir…yanımda olsan çizerdim ancak burada bu editörde çizemiyorum 🙂

 2. blank

  cok teşekkr ederm cok işime yaradı bu bilgi:)

 3. blank

  İstediğiniz yeri anlatabilirim Mine Hanım..Ancak bu problemin karmaşıklığı çok az olduğu için ayrıntıya inmedim…Bu problemde bilinmesi gereken en önemli esas Altın oran değeridir.Ve fibonacci sayıları arasında bu oranın korunmasıdır.

  • blank

   bu fibonacci sayıları hakkında bilgim yok hoca ödev verdi fakat öncesinde örnek çözmedi not ta vermedi bize internetten araştırın dedi bir sürü sitede aradım fakat anlayamadım biz daha pc üzerinden akış şemasını yapmayı öğrenmedik elle yazıyoruz ödevide elle yapıcaz bu yüzden anlamadım anlamıyorum da siz de yardımcı olamıcaksınız teşekkür ederim yinede

   • blank

    Mine hanım hocanızın tam olarak ne istediğini bilsem yardımcı olabilirdim belki ancak ben zaten bu yazıyı temel anlamda yazmıştım.Fibonacci sayılarının sırlarını öğrenmek için altın oran değerinin bilinmesi ve bu oranın nerelerde rastlandığı hakkında bilgiler araştırmanız gerekmektedir.Herhalde hocanız Fibonacci sayılarını araştırın derken asıl olarak bu oran ı kastetmiş olmalıdır çünkü fibonacci sayılarının temelini teşkil etmektedirler. http://mehmetsalihdeveci.net/2010/12/31/yuz-resimlerinde-ozellik-noktalarinin-bulunmasi/ Şu yazımın son kısmında ele aldığım Yüz Geometrisi başlıklı kısımda Altın oran değerini kısmen anlattım işinize yararsa yararlanabilirsiniz.

 4. blank

  teşekkürler Mehmet bey

 5. blank

  kullanıcı tarafından girilen ilk n tane fibonacci serisini bulup ekrana yazdıran kodu nasıl yazabilirz
  mesela 1 1 2 .. diye gidecek yardma ihtityyacımm varrr
  şimdidedn teşekkr ederim

  • blank

   Murat bey eğer ilk n tane fibonacci nin bulunmasını istiyorsanız yukarıda ki fibonacci() fonksiyonuna main de 1 den n e kadar giden bir for döngüsüyle fibonacci fonksiyonuna değer yollayıp her seferinde gelen sayıyı ya ekrana basarız yada bir dizide tutup en son ekrana basarız…!!!

 6. blank

  fatih bey güzel açıkladınız ama yeni olduğum için bişey anlamadım hem sanırsam siz c dilinde kodu yazmışşsınız.sizden ricam ;kullanıcı tarafından girilen ilk n tane fibonacci serisi elemanını bulan kodu yazmanız..
  örneğin;

  Fibonacci Serisi : ilk iki elemanı 1 olan, sonraki elemanları önceki iki elemanın toplamından
  olusan seri. Örneğin; 1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,… gibi. bu şekilde ekrana yazdırmam lazım
  cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim..

  • blank

   Murat bey zaten kod üstte verilmiş ya…Bu koda ekstradan bir for döngüsü katıp for döngüsünün içinde fibonacci fonksiyonunu koşturmanız..Yani main kısmında sadece for(int i=1;i<=n;i++) fibonacci(i); bu kodu eklemeniz gerekecek gerisi zaten aynı…

 7. blank

  pardn mehmet bey çok özür dilerim bir kaç saattir programlama çalışıyorum isminzi yanlış yazdım kusura bakmayın 🙂

 8. blank

  printf(“bir sayi giriniz:”);
  scanf(“%d”,&n);
  printf(“%d”,fibonacci(n));
  getch();

  bunlar c# mı?? c# a göre yazamazmısınız mehmet bey :s

 9. blank

  mehmet bey

  kullanıcıdan bir sayı istesin ve o sayı adedince fibonacci serisini ekrana yazdırsın ve bunu c# da yapalım..inanın buyuk sevaba girersiniz 🙂

 10. blank

  hayatında ilk kez programla gören .net de sadece c# gören bir öğrenciden bunu beklemek biraz manidar deil mi

 11. blank

  mehmet bey kolay gelsin ben bir şey sorcm hocamız bize uygulama sınavı yapacak bu soru vr çıkacak uygulama sınavından ama asp olarak bunu nasıl visual studıo ya yazabiliriz yardımcı olabilrimisiniz?

 12. blank

  hocam iyi günler dönem ödevimi fibonacci serisinin akış diyagramı olarak aldım algoritmasını ve mantığını bulmama ramen akış dıyagramını çıkartamıyorum yardımcı olurmusunuz?

 13. blank

  I don’t know about the listicles.. seems somewhat forced.

Leave a Reply