C# ile Windows Servislerinin Sisteme Yüklenmesi

Merhaba Değerli Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere son iki yazımın devamı olan Windows Servislerini anlatacak ve Oluşturulan bir Windows Servisinin Sisteme nasıl yüklenildiğinden bahsedeceğim.

İşletim sisteminde arka planda koşmasını istediğimiz Windows servisleri hazırlandıktan sonra işletim sistemine entegre edilmesi lazım işte bu entegre etme işlemine installation işlemi diyoruz.Yani bir servisi sisteme yükledikten sonra artık Bilgisayar çalıştırıldığında işletim sisteminin arka bazında çalışacak ve kullanıcıdan bağımsız bir şekilde görevlerini icra edecektir.

 

 

Bir Windows servisinin sisteme yüklenmesi için ServiceProcess.ServiceInstaller ve ServiceProcess.ServiceProcessInstaller classlarını kullanmamız gerekiyor.

 

Yeni başlayanlar için hazırladığımız C# Programlama derslerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar için C# Programlama Dersleri

 

 

Bu classların nesnelerini yüklemek için Servisimizin Design kısmına Sağ tıklayıp Add Installer Seçeneğini şekildeki gibi seçiyoruz.

Add Installer dedikten sonra Karşımızz ServiceProcessInstaller1 ve ServiceInstaller Adında iki class getirecektir işte onların design kısmındaki görünümü:

Şimdi sisteme yükleme kısmına geçelim.Sisteme yüklenmeden önce ServiceInstaller1 ın Properties Kısmında Şekildeki gibi ServiceName i ayarlamamız gerekiyor bu ServiceName Sizin yazdığınız Windows Servisinin sistem üzerindeki adı olacaktır.

 

 

Ardından yüklecek olan Servisin Account Özelliğinide ServiceProcessInstaller ın properties kısmından LocalSystem yapıyoruz Diğer özellikleride yapabiliriz tabi bu sizin seçiminize bağlı eğer servisininiz başlarken kullanıcı adlı şifre veya başka özellikler istiyorsanız diğer özellikleri Account kısmında seçebilirsiniz ben şekilde ki gibi kendi servisim için LocalSystem i seçtim.

Bu özellikleride ayarladıktan sonra servisimizi kaydettikten sonra Şimdi son aşama olarak hazır olan bu servisi sisteme Visual Studio 2010 veya 2008 in Install util aracıyla sisteme yüklüyoruz.Bunun içinde Visual Studio nun Command Prompt unu kullanıyoruz.Bunun için Başlattan All Programs Seçeneğine tıklayıp MicroSoft Visual Studio 2010 e gelip ordan Visual Studio Tools unu seçiyoruz şekildeki gibi:

 

 

Visual Studio 2010 command promptunu açtıktan sonra Yazdığımız Windows Servisinin Exe sinin bulunduğu yere gidiyoruz ve Exe sinin adresini ve Exe nin adını alıp Command propmt da InstallUtil komutuyla beraber kullanacağız işte Servisimizin exesinin bulunduğu yer ve alacağımız adresi:

Şimdi bununla beraber Visual Studio 2010 command propmt unu açıp içine sisteme yükleyeceğimiz komutun tam şeklini gösterelim.

Uyarı: Yukarıda Command Promptun içinde Error yazılan kısımda benim Command Promptu bulamadığının hatasını veriyor bu normal durumlarda olmadığı için siz komut satırındaki komutu aynen kendi command promtunuza yazarsanız hata vermeyecektir tabi sizin Visual Studionuzda benimki gibi yeni ve hala bazı toolları eksikse benim ki gibi hata verecektir.

Yukarıda Command Prompt tan da görüldüğü gibi Aşağıdaki InstallUtil komutunu icra edersek Servisimiz sisteme yüklenecektir.İşte InstallUtil in tam kullanım şekli:

InstallUtil “Servisin Exesinin Tam adresi” ServisinAdı.exe

Böylece Windows Servisinin hazırlanması oluşturulması ve yüklenmesiyle alakalı yazdığım son yazınında sonuna gelmiş bulunmaktayım umarım faydalı bir yazı olmuştur.Sorularınız olursa beklerim.Şimdiden herkesin Mübarek Kurban Bayramını Tebrik ederim Esen kalmanız dileğiyle Hoşçakalın…

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

18 comments

 1. Ben bunu inceledim ama denedim yapmayı bişi anlamadım birşeyler eksik ama ney.. Visual Studio 2010 command propmt kısmına giriyorum orda bitio bişi olmuo başka… :)) yardımınızı bekliyorum

  • BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

   Enes bey tam olarak ne durumda olduğunuzu belirtirseniz size yardımcı olabilirim…

   • Merabalar,ben bi servis oluşturdum,fakat bunu yükleyemedim.Yazınızda nasıl yüklendiğni anlatmışsınız, aynen denedim. Ama VS 2008 Command Promt kısmına geldiğimde; belirttiğiniz gibi ——-InstallUtil “Servisin Exesinin Tam adresi” ServisinAdı.exe——- yazmama rağmen,şöle bi hata veriyor ve yüklemiyor.
    System.IO.FileNotFoundException: Could not load file or assembly
    ‘file:///C:\………………’ or one of its dependencies.Access is denied.

    Ne yapmam lazım acaba? Şimdiden teşkkürler…

    • BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

     Esma hanım belirtilen hata yüklenecek olan servisin exe sinin tam adresinin doğru olmadığını söylüyor bu noktada hata yapmışsınız…

 2. ben de yükledim ama uygulamamı Services kısmında göremiyorum ve debug etmeye kalktığımda yine aynı uyarı mesajını veriyor,…..installutil.exe kullanılarak yüklenmeli… mesajını almaktayım

 3. dedeiğiniz şeyleri uyguladım ama bilgisayar yönetimi hizmetler bölümüne baktığımda yazdığım servisin hizmetlere entegre olduğunu görmedim ne yapmalıyım?

 4. merhabalar.yazmış olduğumuz servisleri diğer bilgisayarlarda nasıl çalıştıracağız ? exe yi kopyalayıp installutil komutunu mu işletmemiz gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

 5. İyi günler,
  Umarım yorumuma cevap verirsiniz Projemin setupını oluşturduktan sonra herhangi bi bilgisayarda kurulum yaparken kurulum aşamasında bilgisayar adı, Ip adresi gibi bilgilerin kullanıcıdan istemesini istiyorum. Kullanıcı bu bilgileri girdikten sonra kurulumu gerçekleştirebilsin. ve program çalıştırıldığında Kullanıcnın girdiği bu bilgiler programda kullanılacaktır. Bunu nasıl sağlayabilirim. Lütfen Yardımcı olun

 6. Konu bayağı eski fakat Esma hanımın aldığı hatayı alanlar icin yazıyorum:
  C# ile yazdığınız servis exesini C:\ ye kopyalayın Command Prompt ile “cd..” yaparak C’ye kadar gelin.
  Örneği: InstallUtil WindowsService1.exe
  bunu yazın sorunsuz kurulum gerçekleşir.

 7. baba yeter ya bir yaptığımızda olsun

 8. bu visual studio olan makınaya servisi install eder peki başka makınalara bu servisi nasıl kuracağız

 9. Hocam yaptım yüklemeye çalışıyorum bana kullanıcı adı hesabı yok veya şifre hatası veriyor ama doğru olduğuna eminim. Neden kaynaklanıyor olabilir.

 10. Hatayı alanlar için exe ye shift basılı tutarak sağ tıklayıp “Dosya yolu olarak kopyala” veya ingilizcesi “Copy as Path” diyin, bu şekilde tam dosya yolunu kopyalar yani “C:/dosyanızın/olduğu/yol/program.exe” diye kopyalar dosyanızın tam yolu bu şekildedir service.exe diye yazarsanız dosyanızın yolu olmaz SADECE ADInı kopyalamış olursunuz

 11. hocam servis ile bir uygulama başlata bilirmiyiz ??

 12. Merhana örneğinizi denedim fakat kullanıcı adı ve parola istiyor kullanıcı adı ve şifremi girdiğimde de yanlış diyor yüklemeyi geri alıyor.

 13. Cok güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş kardeşim, emeğine sağlık.

 14. bunu yapabiliyorum fakat ben windows formdan kur tıkladığım zaman bunları otomatik yapmalı. bu işlevleri c# üzerinde nasıl yaptırabiliriz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *