C# TA CLASS KAVRAMI VE CLASS UYGULAMALARI

Değerli Arkadaşlar bu yazımda sizlere C# ta class kavramını anlatacak ve uygulamalarla bunu pekiştirmeye çalışacağım böylece C# la başladığımız maratonda önemli bir mesafe kat etmiş olacağız.Şimdi yazımıza geçelim ve bakalım Class nedir ve ne işe yarar.

Bir sınıf kendisinden oluşturulacak nesneler için bir takım elemanlar içermelidir. Bu üyeler, alanlar (fields), metodlar (methods), yapıcılar (constructor), özellikler (properties), olaylar(events), delegeler (delegates) tarzı şeylerdir. Alanlar verileri sınıf içerisinde tutmak amacıyla kullanılırlar. Bir takım işlevleri veya fonksiyonellikleri gerçekleştirmek için metodları kullanırız. Çoğunlukla sınıf içinde yer alan alanların veya özelliklerin ilk değerlerin atanması gibi hazırlık işlemlerinde ise yapıcıları kullanırız. Özellikler kapsülleme dediğimiz Encapsulating kavramının bir parçasıdır. Çoğunlukla, sınıf içersinden tanımladığımız alanlara, dışarıdan doğrudan erişilmesini istemeyiz. Bunun yerine bu alanlara erişen özellikleri kullanırız. İşte bu sınıf içindeki verileri dış dünyadan soyutlamaktır yani kapsüllemektir.Şimdi sizlere bir class ta bulunan temel bileşenleri verecem.

Şimdide bu dediğim teori bilgileri anlamanız açısından aşağıdaki uygulamamızı görelim ve sizlerde bu uygulamayı Visual Studio 2008 de derleyip sonuçlarını görün lütfen…!!

//Sistem Kütüphanelerimiz
using System;
using System.IO;

class deveci
{
public void allocate()
{
int[] p;
p = new int[4];
Console.WriteLine(“DEGER GIR”);
for (int i = 0; i < p.Length; i++)
p[i] = i;
print(p);
}

public void print(int[] p)
{
Foreach (int x in p)
Console.Write(x+” “);
sent(p);
}

public void sent(int[] p)
{
int h,count=0;
Console.WriteLine(“\nBir deger gir:”);
h =Int32.Parse( Console.ReadLine());
for (int i = 0; i < p.Length; i++)
if (p[i] == h)
count++;

if (count != 0)
Console.WriteLine(“Dizimizde mevcut”);
else
{
int[] q = new int[p.Length + 1];
for (int i = 0; i < p.Length; i++)
{
q[i] = p[i];
}

q[q.Length – 1] = h;
print(q);
}
}
}

class main:deveci
{
static void Main(string[] args)
{
Console.WriteLine(“\t\tMEHMET SALIH DEVECI\n”);

deveci x = new deveci();
x.allocate();
Console.ReadLine();
}
}

Şimdide Kodun Çıktısını görelim

Gördüğünüz gibi yukarıdaki console ekranından dizide olmayan elemanlar ekledim ve dizimize ekleyerek görüntüledi şimdide olan bir eleman koyalım bakalım ne olacak.

3 Değerini eklediğimizde değer dizimizde mevcut olduğundan uyarı mesajı görüntüledi.Böylece bir yazımızın sonuna daha gelmiş bulunmaktayız ileriki yazılarda buluşmak dileğiyle Esen Kalın…!!

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

10 comments

 1. eywww süpermiş hocammm….elinize aklınıza sağlıkkkk

 2. Merhaba hocam, iyi çalışmalar. Mezuniyet projesi için en az çakışmayla ders programı hazırlayan bir program yazmak istiyorum, visual basic ile. Ya da C# ile. Bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler..

  • BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

   Yardım ederim de nasıl yardım mesela algoritmik yada programlama olarak sorunun ne bu 2 si arasından ???

   • Algoritma konusunda. Mesela sizce genetik algoritma mı kullanmalıyım? Ya da başka bir şeyler mi denemeliyim? Bu tek kişilik bir proje. Database’e bağlamadan live bir şeyler yapmak istiyorum daha kolay olsun diye. Ama bunun projeyi kolaylaştıracağından da emin değilim.

 3. BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

  Bu konuda en efektif algoritmanın Genetik algoritma olduğunu biliyorum.. Genetik algoritmayı denemelisin..Database bağlanman ne işi zorlaştırır nede kolaylaştırır bu tamamen senin yapacağın projenin istemine bağlıdır. Ama bence gerçek zamanlı bir uygulama olmasını istiyorsan Database ide işin içine katmalısın…!!

 4. Dersler için teşekkürler.Hocam şu yanlışmıdır:

  [-] public class Arabalar

  {
  private string modeli;
  private string renk;

  [-] public string modelOku

  {
  return modeli;
  }

  public string renk {get; set;}

  }

  Alper

 5. windows form uygulamasında faktöriyel hesaplayan bir program hazırladım ama bu programam birde bellek sınıfı eklemek istiyorumki önceden faktöriyelini aldığı sayıların sonucunu direk bu bellek sınıfından çeksin ve işlem hızı artmış olsun çünkü programda sayının faktöriyelini kaç sn de aldığı hesaplanıyor . zamandan tasarruf yapmak için bu bellek sınıfını kullanmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *