C Programlama Dili -6

Merhaba arkadaşlar bu gün ki makalem de if else yapısına değineceğim.

Önceki derslerde değişken tanımlama, veri tipleri, printf, scanf gibi konuları öğrendik. Şimdi bu bildiklerimizi bir adım daha ileriye taşıyıp if else yapısını öğreneceğiz.

 

 

İf else koşul yapısı, karmaşık algoritmaların kodlanmasına olanak sağlayan bir yapıdır. Bu yapının çalışma mantığı ise çok basittir. Derleyici İf ifadesinin içine yazdığımız koşulu kontrol eder, bu koşul doğru ise if blogunu, yanlış ise else blogunu çalışıtırır.

 

 

 

 

#include <stdio.h>

main {

int  X, Y , ort ;

printf( "ilk notunuzu giriniz:\n");

scanf("%d",&X);

printf( "ikinci notunuzu giriniz:\n");

scanf("%d",&Y);

ort=(X+Y)/2;

if (ort<=60)

printf("Dersten Kaldiniz")

else

printf("Dersten Gectiniz");

}

Örneğimizi incelersek, ilk olarak kod içerisinde kullanacağımız 3 değişkeni tanımlıyoruz.

Printf fonksiyonu ile Kullanıcıdan iki tane not girmesinin istiyoruz. Dikkat ettiyseniz burada diğer derslerde kullandığımız printf’ lerden farklı olarak kodun sonunda  ‘\n’ ifadesi yer almaktadır. Bu ifade printf fonksiyonunun içinde yazılan yazının ekranda basılmasından sonra imlecin aşağıya geçmesini sağlar. Bu ifadeyi kullanmasaydık ekranda göstermek istediğimiz bütün yazılar yan yana yazılırdı.

 

 

 

Sonra, kullanıcının girmiş olduğu değerlerin ortalamasını alıyoruz, ve aldığımız ortalamanın 60 dan büyük olup olmama durumunun kontrolünü yapıyoruz.

Eğer ortalama değeri 60 dan küçük ise ekrana  Dersten Kaldınız, büyük ise Dersten Geçtiniz yazısı basılır.

Burada gördüğünüz gibi if else blogunun içinde 2 tane printf olmasına rağmen ekrana sadece bir tane printf’ ın içinde olan yazı basılır.

Biz bu örnekte sadece bir kontrol yaptık ama gerekli durumlarda siz bu kontrollerin sayısını artırabilirsiniz.

 

Bu makalemizin de sonuna geldik, esenle kalın..

 

 

 

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

One comment

  1. https://skyrevery.ru/yslygi/arenda-samoleta/ – Аренда частного самолета, заказать частный самолет Москва и Санкт-Петербург (СПб) – подробнее на нашем сайте https://skyrevery.ru – skyrevery.ru
    https://skyrevery.ru/ – Аренда частного самолета с экипажем в компании SkyRevery – это выбор тех, кто ценит свое время и живет по своему расписанию!
    Аренда частного самолета помогает экономить самый важный ресурс – время. Арендовав частный самолет, именно Вы решаете, когда и куда полетите. Для выполнения чартерных рейсов мы предлагаем частные самолеты иностранного производства, гарантирующие высокий уровень комфорта и безопасности полета. Внимательные бортпроводники и высокопрофессиональные пилоты сделают Ваш полет максимально приятным и удобным.
    Когда Вам нужна https://skyrevery.ru/ – аренда самолета срочно, мы можем организовать для Вас вылет по готовности от 3 часов с момента подтверждения.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *