C Programlama Dili -3

Merhaba Arkadaşlar, Bu makalemde sizlere değişken tiplerinden bahsedeceğim.

 

 

Öncelikle neden değişken tiplerine ihtiyaç duyduğumuzdan bahsetmek istiyorum. Şöyle ki yazdığımız kodları çalıştırdığımızda derleyici o kodları alır ve satır satır okuyup işlemeye başlar. Kodlar işlendikçe değişkenlerin değerleri sürekli değişir. Bizim de veri kaybı yaşamamamız için, değişen bu değerleri bellekte tutup güncelleme yapmamız gerekir.

 

 

Tam bu noktada belleği daha düzenli ve efektif kullanabilmemiz için, çalıştıracağımız kod bloklarının bellekte ne kadarlık bir alana ihtiyaç duyduğunu önceden belirtmemiz gerekir. Bunu kullanacağımız değişkenleri tanımlarken, hangi tür değişken olduğunu belirterek kolay bir şekilde yapmış oluyoruz.

C dilinde değişken tanımlamayı aşağıdaki gibi yapılır.

int sayi;
float kesirli_sayi;
double ondalik_sayi;
char dil = ‘c’;İnt değişken tipi integer tipindeki değişkenlerin tanımlanmasında kullanılır. Bellekten 4 byte’ lık yer alır. Scanf ile kullanıcıdan int türünde bir değişken alacağımız zaman %d ifadesini kullanırız.

Float değişken tipi kesirli sayıların saklanması için kullanılır. Bellekten 4 byt’ lık yer alır. Scanf ile kullanıcıdan float tipinde bir değişken alındığımız zaman  %f  ifadesi kullanırız.

 

 

Double değişken tipi ise yine kesirli sayıların için kullanılan bir değişken tipidir. Float’ tan farkı ise daha büyük sayılar için kullanılır. Scanf fonksiyonunun içinde %lf şeklinde kullanılır. Belekten 8 byte’ lık yer alır.

Ve son olarak değineceğimiz değişken tipi char’ dır. Char değişken tipi karakter (harf vb.) saklamak için kullanılır. Bellekten 1 byte yer alır. Scanf fonksiyonunun içinde %c olarak kullanılır.

 

 

Bu gün ki yazımızın sonuna geldik. Esenle kalın ..

 

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *