Asp.Net için Ajax Control Toolkit ve Calender Extender Kullanımı

Merhaba Değerli Arkadaşlar

Bu yazımda Sizlere Asp.Net için Ajax Control Toolkit in kurulumunu ve ne işe yaradığını göstereceğim.Visual studio 2011 IDE sini açtığınız zaman Toolbox kısmında Standard,Data,Validation,Navigation vsvs tipi Tool’lar var. Bu araçlar bazen projelerimiz için yeterli olmayabiliyor.Yada daha esnek ve daha güzel toollar kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için Ajax Control Toolkit i indirmeniz lazım.

http://ajaxcontroltoolkit.codeplex.com/

 

Verilen linkten indirdikten sonra bunu Visual Studio 2011 e Yüklemeniz Lazım. Bunun için Toolbox a Sağ tıklayıp Add Tab sekmesinden Bir tab ekleyip isim olarak Ajax Toolkit olarak belirleyin. Daha sonra Ajax toolkit tabını açıp sağ tıklayıp Chose İtems seçip İndirilen dosyadan AjaxControlToolkit.dll ini aşağıdaki gibi Visual Studio ya gösterin.

Bu işlemi yaptıktan sonra başarılı bir şekilde işlem gerçekleşmişse eğer Aşağıdaki gibi Ajax Control Toolkit ile gelen toolların  gözükmesi lazım.

Ajax Control Toolkit in kurulumunu tamamladıktan sonra bu toollardan birisinin kullanımını görelim şimdide. Calender Extender Tool unun kullanımını göstereceğim size.Diğer gereken toollarda buna benzer kullanımla kullanılır.

Projenizin herhangi bir modülüne aşağıdaki gibi bir Textbox ve yanına da küçük bir resim ekleyin.

Projenizde Ajax Control Toolkiti kullanmak için ToolkitScriptManager ı Toolbox içerisinde projenize sürükleyip bırakın. Yada Kod içerisinde de .aspx dosyasında aşağıdaki kodu da yazabilirsiniz.

<asp:ToolkitScriptManager ID=”ToolkitScriptManager1″ runat=”server”>

</asp:ToolkitScriptManager>

Yukarıdaki kodu yazdıktan sonra Calender Extender ı kullanmak için aşağıdaki kodu ekleyiniz .aspx dosyasına.

Projeyi çalıştırdığınızda Textbox ın yanındaki takvime tıkladığınızda aşağıdaki görüntüyü elde edersiniz.

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

2 comments

  1. eline sağlık güzel açıklamışsın 😀 teşekkür ettim

  2. Tarih alanının türkçe olması için ne yapmamız gerekiyor? March yerine Mart yazması için ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *