AJAX A GİRİŞ

Son dönemde önemi iyice artan bir uygulama Ajax.Ajax yeni bir teknoloji değildir. Aslında ajax bir dilde değildir. Ajax sadece bir kaç teknolojinin birleşiminden oluşan tekniklerdir. Ajax şu kelilerin Asynchronous JavaScript and XML’in birleşiminden oluşan bir kısaltmadır. Ajax’ı populer yapan google’nin onu çok iyi bir şekilde kullanmasıdır. Ajax ile bir sayfayı yenilemeden sunucu ile iletişim kurmamız çok kolay bir hale geliyor. Buda bir çok avantajıda beraberinde getiriyor.

Ajax,i internet sayfalarında tüm sayfalar üzerinde işlem yapmaktansa client ın istediği bölüm üzerinde işlem yapmaya ve sadece o alanda değişiklik yapmaya yarayan bir yöntemdir ancak dil değildir.Ajax Sayesinde eskilerde ki gibi bir işlem yaptıktan sonra o işlemin sonucu dönene kadar beyaz sayfadan kurtulmuş olacağız.Bu kadar hatırlatmadan sonra dönelim asıl konumuza…

XMLHttpRequest NESNESİ OLUŞTURMA

Bütün modern internet browser ları XmlHttpRequest nesnesini destekler durumdadır.XmlHttpRequest nesnesiyle birlikte server dan data alışverişi ekran arkasında gerçekleştiği için cevabıda server tarafından browsera iletildiğinden sayfada herhangi bir refresh leme yada loading olayı gerçekleşmiyor buda client ın istediği bir şey olduğundan  gelecek dünyanın tüm siteleri ve sitelerde kullanıcılara hizmet veren programlarda bu yönde meyilli olacaklardır.

XmlHttpRequest Nesnesinin oluşturulması şöyledir.

xmlhttp=new XMLHttpRequest();

Fakat internet Explorerların eski versiyonlarında ki syntax ise şöyleydi:

xmlhttp=new ActiveXObject(“Microsoft.XMLHTTP”);

Yukarıdada görüldüğü gibi farklı browserlarda farklı farklı nesneler oluşturmak gerektiğinden dinamik olarak bir nesne oluşturmank için browser a göre nesne oluşturmak gerekiyor ki oda şöyledir:

if (window.XMLHttpRequest)
{//  IE7+, Firefox, Chrome, Opera, Safari browserları için aşağıdaki gibi nesne oluşturulur
xmlhttp=new XMLHttpRequest();
}
else
{// IE6, IE5 browser ları içinse aşağıdaki gibidir
xmlhttp=new ActiveXObject(“Microsoft.XMLHTTP”);
}

Server a bir istek göndermek için XmlHttpRequest in Open ve Send Metotlarını kullanıyoruz.

xmlhttp.open(“GET”,”server_adresi veya bir dosya adresi”,true);
xmlhttp.send();

open(method,url,async): İsteğin tipini belirtmeye ayrıca isteğin server daki yerini belirtmeye yarar bide isteğin eşzamanlımı değilmi onu belirtmeye yarar.Şimdi Open metodunun içindeki parametreleri açıklayalım

method: isteğin tipi nedir  GET mi POST mu ???
url: isteğin serverdaki yeri
async: true (eşzamanlı değil) eğer  false (eşzamanlı)

send(string) : İsteği Server a yollayan metoddur ve içindeki string tipiyse sadece POST isteğidir.

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi
İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

One comment

  1. Thanks for your intriguing article. Other thing is that mesothelioma cancer is generally attributable to the breathing of materials from asbestos fiber, which is a extremely dangerous material. It truly is commonly noticed among workers in the engineering industry with long experience of asbestos. It is caused by living in asbestos covered buildings for some time of time, Inherited genes plays a crucial role, and some individuals are more vulnerable for the risk as compared with others.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *