Tableau Sunucu Mimarisi

Tableau Sunucusu aynı anda birçok kullanıcının bağlanıp hizmet alabildiği güçlü bir mimariye sahiptir.

Tableau Masaüstü uygulaması ile çok çeşitli zengin görseller(rapor ve dashboardlar) hazırlanabilmektedir. Tableau Masaüstü uygulamasında hazırlanan görseller Tableau Sunucusuna yüklenerek kullanıcıların erişimine sunulmaktadır. Aslında Tableau Sunucusu bir nevi Web Uygulama Sunucusu gibi çalışmaktadır.

Tableau Server and Desktop

Tableau sunucu uygulamasının modüler mimarisinden dolayı birçok farklı servis ve prosesler aynı anda birlikte çalışabilmektedir.  Sunucu mimarisi aşağıdaki gibidir:

Tableau Sunucu Mimarisi

Gateway: Apache Web Sunucusu bileşenidir(httpd.exe). Sunucuya bağlanmaya çalışan bütün istemcilerden(tarayıcılar,mobil uygulama vs) gelen istekleri karşılar.

VizPortal: Uygulama sunucusudur web uygulaması,REST eklenti fonksiyonları ve arama fonksiyonlarını destekler.

VizQL Server: Sorguları çalıştırır, hesaplamalar yapar  ve görsellerin üretilip yüklenmesini sağlar.

Data Server: Tableau sunucusundaki veri kaynakları ile gerçekleştirilen bağlantıları yönetir.

Ask Data: Tableau sunucusu üzerinde normal konuşma dili ile çeşitli analiz ve görsellerin oluşturmasına olanak sağlayan modüldür.

Metadata Services: Sunucu üzerinde bulunan analiz,rapor ve dashboardların indekslenmesini sağlar. Bu sayede hızlı arama yapılması ve içeriklere kolaylıkla erişebilmesine olanak sağlar.

Data Engine: Raporların beslendiği verilerin hızlı getirilmesi ve kompleks veri işlemlerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Farklı veritabanlarından gelen verilerin joinlenmesi , extract oluşturulması, extractın yeilenmesi vs. gibi önemli veri yükleme işlemlerini gerçekleştirir.

 

Backgrounder,Prep Conductor: Tableau sunucusu üzerinde çeşitli akışların oluşturulmasına ve bu akış sonucunda veri çıktıları hazırlanmasına olanak sağlar. Ayrıca bu çıktılar üzerinde alarmlar kurulabilir. Bu sayede bazı kritik değerlere ulaşıldığında veya belirtilen koşullar oluştuğunda kullanıcılara bildirim gönderebilmektedir. Ayrıca veri çıktılarının periyodik olarak üretilmesi gibi zamanlayıcılar kurulabilmektedir.

 

Elastic Search, Cache Server, SOLR: Verinin indekslenmesi , veri üzerinde hızlı ve kompleks aramalar yapılabilmesi ve sık kullanılan verilerin ön bellekte tutulmasını sağlar.

 

Cluster Controller, Agent, Coordination Service: Sunucu üzerindeki clusterların yönetimi, zamanlanmış görevlerin gerçekleştirilmesi ve sunucu üzerindeki(disk,hafıza vs.) hizmetlerin koordinasyonunu sağlayan servistir.

 

Repository, File Store: Sunucunun kendi yönetimi için kullanılan veritabanıdır. Sunucu üzerinde tanımlanan kullanıcılar,gruplar, projeler, veri kaynakları ve izinlerin saklandığı veri alanıdır. Ayrıca File Store ile sunucu üzerinde tutulan extract verileri vs. gibi verilerin yönetimini ve saklanması sağlanır.

 

Peki bu kadar teorik bilgiden sonra sunucu üzerindeki bu servislerin sağlıklı çalışıp çalışmadıklarını nasıl kontrol edebiliriz?

Bunun için tableau sunucusunun kurulumuyla sunucu üzerinde çalışan sunucu yönetim paneline giriş yapmamız gerekir.

Bu servisin adı Tableau Server Management(TSM) ve web tabanlı bir arayüzdür. Bu arayüze giriş yapmak için aşağıdaki gibi tarayıcıda TSM web arayüzüne bağlanıyoruz. Burada adres çubuğuna https://localhost:8850 ya da  https://127.0.0.1:8850 girilerek erişilebilir. Ayrıca sunucuya tanımlı bir Bilgisayar adı ile de giriş yapılabilmektedir.

Tarayıcıda açılan login ekranında o sunucu üzerinde tanımlı ve Administrator yetkileri bulunan bir kullanıcı bilgileri gireceğiz.Bu bilgileri girdikten sonra aşağıdaki gibi sunucudaki servislerin çalışma durumu görüntülenecektir.

Yeşil renk sunucuda ilgili servisin sağlıklı bir şekilde çalıştığını göstermektedir. Kırmızı renk ise ilgili servisin çalışmadığını veya bir uyarı aldığını göstermektedir.

Servislerin yanında yer alan kutucuk sayılar görüldüğü üzere değişkenlik göstermektedir. Örneğin Gateway servisinin yanında bir kutucuk varken VizQL Server  servisinin yanında 4 kutucuk bulunmaktadır. Bu sunucu üzerinde ilgili servis için ne kadar kaynak tahsis edildiğini gösterir. Aslında bir nevi ilgili servis için tahsis edilen proses sayısını belirtir. Bu kaynaklar sunucunun sahip olduğu donanıma göre ve sunucunun kullanım amacına göre konfigüre edilebilir. Ancak bu kaynak konfigürasyonu yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Konfigürasyon işlemleri için üst sekmede bulunan Configuration sekmesine geçilir. Aşağıdaki gibi bir konfigürasyon ekranı gelecektir.

 

 1,352 views last month,  2 views today

About Mehmet Emin Paça

I am a Datawarehouse & Reporting expert having 4+ years experience in Oracle Business Intelligence 12c, Oracle Data Integrator 12c and Tableau. Also PL / SQL is my favorite language which I code it as my daily routine. Previously , I worked as a Senior Java Software Developer having 5 years experience. I am pleased to share my knowledge and experience so I am here

Leave a Reply