SQL Server AlwaysOn -3

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere SQL Server AlwaysOn u anlatmaya devam edeceğim. Bu yazı önceki iki yazının devamı niteliğindedir.

Önceki yazıdaki gibi Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra Object Explorer üzerinden Availability Replicas, Availability Databases ve Availability Group Listeners ı monitor etme ilgili availability group üzerinde sağ tıklanarak Show Dashboard seçilirek aşağıdaki gibi yapılır.

Yukardaki Dashboarddan görüldüğü gibi SQLC1 adlı Instance Primary durumda, SQLC2 adlı Instance Secondary durumda ve FailoverModeları Automatic olup senkronizasyon durumunda da sıkıntı bulunmamaktadır.

AlwaysOn da bulunan TESTDB mize aşağıdaki gibi sürekli data insert edip secondary ye anlık geldiğini ve Readable olduğunu göstereceğiz.

use TESTDB
create table TestTable(
col1 int identity(1,1) not null,
col2 datetime null
)

use TESTDB
alter table TestTable add constraint DF_TestTable_col2 default (getdate()) for col2
go


use TESTDB
set nocount on
go

while 1=1
begin
insert TestTable values(default)
waitfor delay '00:00:05'
end

 

 

Primary olan SQLC1 e veri girişi yapılırken aşağıdaki gibi SQLC2 den sorgu çektiğimizde neredeyse anlık olarak veriler SQLC2 yede gelmektedir. Bu neredeyse anlık Senkronizasyonda en önemli katkı Networksel olarak sunucuların aynı blogda yanyana olmasındandır ve networksel olarak hiçbir waitin yaşanmamaktadır.

 

 

SQL Server AlwaysOn da verilerin anlık olarak Secondary e gittiğini gösterdik. Şimdi Manuel olarak Failover yapalım ve durumu görelim. Primary sunucuda herhangi bir maintenance yapılacağı zaman sunucu bakımları vs sırasında bu yöntemi kullanabilirsiniz.

AlwaysOn dashboard dan aşağıdaki gibi Start Failover Wizard ı çalıştırıyoruz. Çalıştırılmadan önce son kez kontrol ediyoruz SQLC1 Primary durumda, SQLC2 ise Secondary durumdadır.

Bizim senaryomuzda SQLC1 primary SQLC2 Secondary olduğu için bu adımda secondary aşağıdaki gibi seçip bağlanıyoruz.

 

Next dediğimizde Failover Öncesi son kez bize bilgilendirme yapıyor.

Failover ı başlatıyoruz.

Ve Failover işlemi tamamlandı.

tekrar gidip SQL Server AlwaysOn Dashboard u açtığımızda aşağıdaki gibi SQLC1 artık Secondary durumda, SQLC2 ise Primary durumdadır.

 

AlwaysOn listener name yada IP kullanıldığı durumda bu Failover saniyeler içinde gerçekleştiği için çokta hissedilmez ve uygulamadaki kesinti minimum düzeyde olacaktır.

Böylece bu yazınında sonuna gelmiş bulunmaktayım bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın…

 

Oracle Exadata SQL Server Goldengate Weblogic EBS ve Linux konusunda aşağıdaki konularda 7×24 Uzman Danışmanlara yada Eğitimlere mi İhtiyacınız var [email protected] adresine mail atarak Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Oracle Veritabanı Danışmanlığı
– Oracle Veritabanı Bakım ve Destek
– Exadata Danışmanlığı
– Exadata Bakım ve Destek
– SQL Server Veritabanı Danışmanlığı
– SQL Server Veritabanı Bakım ve Destek
– Goldengate Danışmanlığı
– Goldengate Bakım ve Destek
– Linux Danışmanlığı
– Linux Bakım ve Destek
– Oracle EBS Danışmanlığı
– Oracle EBS Bakım ve Destek
– Weblogic Danışmanlığı
– Weblogic Bakım ve Destek
– Oracle Veritabanı Eğitimleri
– Oracle VM Server Danışmanlığı
– Oracle VM Server Bakım ve Destek
– Oracle EPPM Danışmanlığı
– Oracle EPPM Bakım ve Destek
– Oracle Primavera Danışmanlığı
– Oracle Primavera Bakım ve Destek
– Oracle Eğitimleri
– SQL Server Eğitimleri
– Goldengate Eğitimleri
– Exadata Eğitimleri
– Linux Eğitimleri
– Oracle EBS Eğitimleri
– Oracle VM Server Eğitimleri
– Weblogic Eğitimleri
– Oracle EPPM Eğitimleri
– Oracle Primavera Eğitimleri

 

About Mehmet Salih Deveci

I am Founder of SysDBASoft IT and IT Tutorial and Certified Expert about Oracle & SQL Server database, Goldengate, Exadata Machine, Oracle Database Appliance administrator with 10+years experience.I have OCA, OCP, OCE RAC Expert Certificates I have worked 100+ Banking, Insurance, Finance, Telco and etc. clients as a Consultant, Insource or Outsource.I have done 200+ Operations in this clients such as Exadata Installation & PoC & Migration & Upgrade, Oracle & SQL Server Database Upgrade, Oracle RAC Installation, SQL Server AlwaysOn Installation, Database Migration, Disaster Recovery, Backup Restore, Performance Tuning, Periodic Healthchecks.I have done 2000+ Table replication with Goldengate or SQL Server Replication tool for DWH Databases in many clients.If you need Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS Consultancy and Training you can send my email adress [email protected].-                                                                                                                                                                                                                                                 -Oracle DBA, SQL Server DBA, APPS DBA,  Exadata, Goldengate, EBS ve linux Danışmanlık ve Eğitim için  [email protected] a mail atabilirsiniz.

One comment

  1. I’m really enjoying the design and layout of your website.
    It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to
    come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your
    theme? Great work!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *