PL/SQL Programlama -1

Merhaba, yeni bir yazı serisine başlıyorum. Bu seride PL/SQL ile örnekler yapıp nasıl kullanıldığına ve neler yapıldığına değineceğim.

 

 

PL/SQL, Oracle firması tarafından geliştirilmiş SQL sorgu dilinin yazılım dillerine ait özelliklerinin eklenmesiyle oluşturulmuş bir programlama dilidir. Prosedürel bir yapıda olduğundan kod içerisinde SQL’in yapamayacaklarını yapabilmektedir.

 

 

Resimde PL/SQL mimarisi gösterilmektedir. Yazılan kod iki farklı ortamda işlenerek geri döner. Geliştirilen kod prosedür ve normal SQL sorgusu olarak ikiye ayrıldığında, SQL tarafı veritabanında veriyi aldığı, prosedür’ün ise yazılım dili olarak SQL’in yapamayacağı işleri yaptığını söyleyebiliriz.

https://docs.oracle.com/cd/B19306_01/appdev.102/b14261/lnpls004.gif

 

 

 

PL/SQL Temel özellikleri:
  • Kodlar Blok yapıları içinde çalışmaktadır
  • Prosedür, Fonksiyon,Trigger,Paket prosedürler programama tekniklerini geliştirip kullanabilir.
  • Kendi hata durumlarımızı oluşturuğ hata yakalayabiliriz.
  • Sadece Oracle veritabanı için kullanılır.
PL/SQL Blok Yapısı:

 

 

PL/SQL’in en temeli DECLARE-BEGIN-END yapısında çalışır. PL/SQL’de üç tane blok yapısı vardır;

  • Basit(Anonim) Blok Yapısı
  • Fonksiyon Blok Yapısı
  • Prosedür Blok Yapısı

Bu yazımı burada noktalıyorum, bir sonraki yazı da Basit blok yapısıyla devam edeceğiz, Görüşmek Üzere..

Deniz Parlak

Hi, I'm a Computer Engineering student in Dumlupınar University.I will graduate next year. I did an internship TurkNet Telecominication Company in 2018 June- 2018 September. I had experience Linux/Unix system, SQL Server Management , SSRS, Mysql Database Management,Troubleshooting performance issues in Linux. I also interested Oracle database and technologies. I want to work as Oracle DBA after my University. I am practicing Unix, Exadata, Orace Cloud, Oracle RAC, Dataguard, EBS, Oracle BI and etc and i hope the articles will be helpful. Any questions, or support please write email deniz.parlak@yahoo.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *