C Programlama Dili -9

Merhaba arkadaşlar bu gün ki makalem de bir başka döngü tipi olan For döngüsünden bahsedeceğim.

 

 

 

Hatırlarsanız bir önceki makalemde while döngüsünden bahsetmiştim. For döngüsünün amacıda while döngüsü gibi belirli bir kod blogunun tekrar tekrar çalışmasına olanak sağlamaktır. Yine bir kontrol mekanizması vardır ve bu kontrol doğru olduğu sürece döngü tekrar etmeye devam eder.

Söz dizimi olarak while döngüsünden farkları vardır. For döngüsünde kontrol yapacağımız değişkenin ilk değeri, kontrol mekanizması ve değer güncellenmesi tek satırda yapılır.

 

 

 

#include <stdio.h>
int main()
{
int i,t oplam;
toplam=0;
for(i=1;i<=10;i++){
toplam+=i; // Her adımda “i” değeri toplam değişkenine ekleniyor.
}
printf(“Toplam = %d”,toplam);
return 0;
}

Yukarıdaki örneğimizi inceleyecek olursak;

 

 

 

ilk kısımda diğer örneklerde olduğu gibi değişkenleri tanımlıyoruz. Değişkenlerimizi tanımlarken toplam değerine 0 değerini ilk değer olarak atıyoruz.

For döngüsünü inceleyecek olursak; ilk Adımda i değişkenine ilk değer ataması yapıyoruz. İkinci adımda bu değerin 10 dan küçük olma şartını kontrol ediyoruz. Sonrada daha döngünün içine girilmeden i değişkeninin değerini 1 artırarak güncelliyoruz.

Burada while döngüsünden farklı olarak kontrol değişkeni ( i değişkeni ) değerinin güncellenmesi kod blogunun sonun da değilde, başlangıcın da yapılır.

 

 

for döngüsünün içindeki bloklata ise basit bir matamatik işlemi vardır. Toplam değerinin mevcut değeri ile i değişkeni toplanıp, toplanm değişkenine tekrardan atanır.

Bu işlem bittiğinde for döngüsünün başına gidilir ve i değişkeninin değeri kontrol edilir. Eğer i 10′ dan küçük ise derleyici tekrardan for döngüsünün içine girer ve toplama işlemini gerçekleştirir .

Bu durum X değerinin 10 dan küçük olduğu sürece devam eder. Koşul artık sağlanmadığın da en alta bulunan printf fonksiyonu çalışır ve ekrana Toplam değeri basılır.

 

 

Evet arkadaşlar bu gün ki yazımızın da sonuna geldik, esenle kalın..

 

 

About Kübra Hebeş

Bilgisayar Mühendisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *